Süper Kulüp | Müzik | Magazin | Mekanlar | Dedikodular | Cemiyet |

2017 DGS sınav sonucu ne zaman açıklanacak? Bayramdan önce…

1 milyonu aşkın öğrencinin girdiği 2017 DGS sınav sonucu ne zaman açıklanacak? Üniversite eğitimini iki yıllıktan dört yıllığa tamamlama hayaliyle binlerce kişi DGS sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merak ediyor. Peki, ÖSYM DGS sınav sonuç tarihini açıklandı mı. İşte tüm detaylar…

2017 DGS sınav sonucu ne zaman açıklanacak? Bayramdan önce…
226
19 Ağustos 2017 - 11:38

SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK? PUANI NASIL HESAPLANIR?

ÖSYM tarafından 23 Temmuz ’de (Dikey Geçiş Sınavı) gerçekleştirildi. Saat 10:00’da başlayan ı 140 dakika sürenin ardından sona erdi. İki yıllık ön lisans eğitimi mezunlarının dört yıllık lisans eğitimine tamamlayacakları bu da sonuçların açıklanacağı tarihle ilgili adayları büyük bir merak sardı. ÖSYM tarafından gerçekleştirilen ının ardından sonuçların ne açıklanacağını bekleyen adayların sabırsızlıkla beklediği gelişmeler meydana geldi. sonuçlarının ne açıklanacağına ilişkin tarih hakkında ÖSYM resmi açıklamada bulundu. Dikey Geçiş Sınavı () sonuçlarının açıklanacağı tarihi bekleyen öğrencileri yakından ilgilendirecek önemli detaylar…

SINAVI SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ÖSYM tarafından resmi bir açıklama gelmemesine karşın sonuçlarının Ağustos ayı içerisinde açıklanması bekleniyor.

SINAV SONUÇLARI NASIL ÖĞRENİLECEK?

Adaylar sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden ve mobil uygulamalarından öğrenebileceklerdir.

ADAYLARIN SINAV SONUÇ BİLGİSİNDE NELER BULUNACAK?

Adayın sonuç bilgisinde;

a) testin sayısal ve sözel bölümlerindeki doğru ve yanlış cevap sayıları

b) ön lisans başarı puanı

 c) - puanları (yerleştirmede kullanılabilecek puan türlerine uygun puanları) yazılı olacaktır.

ÖSYM, adaylara yönelik sonuç belgelerinin doğrulanmasını sağlamak üzere “Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi” işlemini hizmete sunmuştur. Bu amaçla kullanılmak üzere Sınav Sonuç Belgelerinin en alt kısmına, sistem tarafından rastgele üretilmiş bir “Sonuç Belgesi Kontrol Kodu” basılmaktadır. Söz konusu işleme https://sonuc.osym.gov.tr üzerinde Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi sayfasından ulaşılmaktadır.

PUANI NASIL HESAPLANIR?

Adayların testlerden almış olduğu puanlardan hesaplanan sayısal ve sözel standart puanlar ve ön lisans başarı puanları (ÖBP) kullanılarak adayların yerleştirmede esas alınabilecek puanları hesaplanacaktır. puanını oluşturacak olan sayısal ve sözel standart puanlar ile Ön Lisans Başarı Puanının ağırlıklarını belirleyen katsayılar Tablo-A’da yer almıştır. Her aday için puanlar, tablodaki katsayılar ile çarpılarak toplanacak ve bulunacak toplam, adayın ilgili puanını oluşturacaktır.

PUAN HESAPLAMA FORMÜLÜ

SÖZEL: 87.747 + (Sözel net x 1.681) + (Sayısal Net x 0.315) + (Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı x 0.6)

SAYISAL: 105.536 + (Sözel Net x 0.336) + (Sayısal Net x 1.575) + (Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı x 0.6)

EŞİT AĞIRLIK: 96.642 + (Sözel Net x 1.009) + (Sayısal Net x 0.945) + (Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı x 0.6)

Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı: Bölümünü iyi dereceyle bitirenler 80, orta sıralarda bitirenler 65, son sıralarda bitirenler 50 olarak girebilir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.