Süper Kulüp | Müzik | Magazin | Mekanlar | Dedikodular | Cemiyet |

5 kardeş de FETÖ’nün hizmetinde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a 15 Temmuz darbe gecesi suikast girişiminde bulunan 47 sanık arasında bulunan MAK timinde görevli Üsteğmen Hasan Aslanbay ile dört kardeşinin FETÖ tarafından “özel kripto eleman” olarak yetiştirilip TSK’nın önemli noktalarına sızdırıldığı ortaya çıktı.

5 kardeş de FETÖ’nün hizmetinde
218
19 Ağustos 2017 - 1:24

Tutuklu bulundukları mahkemelerde FETÖ bağlantılarını inkar eden subayların soy bağlarını incelenmesiyle ortaya çıkan tespitlere göre FETÖ, Karadenizli olan Aslanbay ailesine mensup şler Hasan, Hüseyin, Furkan, Rıdvan ve Enes Aslanbay’ı küçük yaştan itibaren yetiştirip askeri sınav sorularını verdi. 

Darbede kritik rol

Örgüt, askeri okullardan mezun olan şleri orduda kritik noktalarda görevlendirdi. Örgütün kripto elemanları olan şler, 15 Temmuz gecesi kritik noktalarda görevlendirildi. Buna göre ByLock’u kullanmayıp kripto olarak gizlenen şlerden MAK timinde görevli Üsteğmen Hasan Aslanbay, Marmaris’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik suikast timinde bulundu. Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda görevli Astsubay Furkan Aslanbay, Ankara’da darbeci general Semih Terzi’yle birlikte hareket etti, onun da aralarında olduğu tim, 15 Temmuz gecesi kahraman Astsubay Ömer Halisdemir’i şehit etti. Konya 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’ndaki MAK timlerinde görevli Üsteğmen Hüseyin Aslanbay da İstanbul’da Moda Deniz Kulübüne baskın yapıp Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal ile birlikte sekiz generali rehin alan timi yönetti. Hasan, Furkan ve Hüseyin Aslanbay darbe girişiminin ardından tutuklandı, diğer iki şleri de TSK’dan ihraç edildi.

‘Kayıtlar silinmiş’

Dünkü duruşmada Erdoğan’ın Marmaris’te kaldığı otele giden helikopterde makineli tüfekçi olarak görev alan Hasan Aslanbay, kendilerinden önce yaşanan çatışmanın 112 kayıtlarının silindiğini ileri sürüp şunları söyledi: 

“Toplam 3 bin 482 kayıt silinmiş. Biz yaklaşık 20 dakika olay yerinde kaldık. Ateş etmekle suçlanıyorum ama ben ateş etmedim, silahımı arızalı hale getirdim. Ateş etmedim. Örgüte ait hiçbir ideolojiyi savunmuyorum.”         

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.