Süper Kulüp | Müzik | Magazin | Mekan | Kadınca | Sağlık | Kültür Sanat | Son Dakika Haberler

Adil Öksüz’ün kardeşine 6 yıl 3 ay hapis cezası

FETÖ/PDY yönelik soruşturma  kapsamında, Karabük Üniversitesi’nde görev yapmış, aralarında FETÖ’nün

Adil Öksüz’ün kardeşine 6 yıl 3 ay hapis cezası
190
19 Ağustos 2017 - 1:24

Karabük’te, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet  Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında, Karabük Üniversitesi’nde  görev yapmış, aralarında FETÖ’nün “hava kuvvetleri imamı” firari Adil Öksüz’ün  kardeşi Ahmet Öksüz’ün de bulunduğu 16 şüpheli hakkında açılan davada karar  verildi.

Karabük Ağır Ceza Mahkemesinde görülen dördüncü duruşma için tutuklu  sanıklar Ahmet Öksüz, Hakan Suvak, Hüseyin Cinoğlu, Hüseyin Çevik, Süleyman  Semiz ve Salih Yıldırım, geniş güvenlik önlemleri altında Karabük Adliyesine  getirildi.

Duruşmada, tutuksuz sanıklar Turgay Türker, Rüveyda Kılıçbay, Aladdin  Yılmaz, Serkan Esen, Mahmut Çelik, Seymen Kahraman, Mustafa Kurt, Erdal Biber,  Cahid Özdeveci, sanık yakınları ve avukatları hazır bulundu.

Kontrol noktası oluşturan, çevrede tedbir alan emniyet güçleri,  avukatların yanı sıra sanık yakınları ve izleyicilerinin de X-Ray cihazından  geçerek üst araması yapıldıktan sonra salona girişine izin verdi.

Duruşmada, firari sanık Halil İbrahim Demirci yer almadı.

“DARBEYE KARIŞTIĞINI MEDYADAN ÖĞRENDİM”

Karabük Üniversitesi’nde görevliyken ihraç edilen Ahmet Öksüz,  savunmasında, önündeki en büyük engelin ağabeyi Adil Öksüz olduğunu, ağabeyinin  darbe girişimine adı karıştığını, vatana ve millete ihanet etmiş bir kişi olan  ağabeyini koruması veya ona yardımcı olmasının mümkün olmadığını söyledi.

Tutuklandıktan hemen sonra darbeci olan bir kişiyle aynı soyadını  taşımamak için soyadını değiştirmek için dava açtığını hatırlatan Öksüz, “Ancak  süreç nedeniyle şimdilik reddedildi. Ben, ağabeyim olan bu kişinin darbeye  karıştığını medyadan öğrendim. Hiçbir şekilde görüşmedim. Haberleşmem olmadı. Bu  kişinin o günlerde kimlerle görüştüğü haber yapıldı. HTS kayıtlarımda görüldüğü  gibi görüşmedim. Eğer görüştüğüm ispatlansın, müebbet hapis cezasına razıyım. Bu  kişinin Almanya’ya gittiğine dair haber vardı. Almanya’da görgü tanıklarının  ifadeleri var. Dolayısıyla bir bakımdan yeri de belirlenmiş oluyor. Türkiye de bu  konuda nota verdi.”

Ağabeyinin isminin her zaman önüne çıktığını belirten Öksüz, beraatini  istedi.

Sanık avukatlarından Kadir Özkan, savunmasında Karabük  Üniversitesi’nden 15 Temmuz’dan sonra 80 kişinin ihraç edildiğini, bunun bir  hesaplaşma sonunda yaşandığını iddia etti.

Rektör Prof. Dr. Refik Polat’ın, eski rektör Karabük Milletvekili  Burhanettin Uysal’ın zamanında üniversitede göreve başlayan kişileri, kendisine  yakın kişileri üniversiteye almak için 15 Temmuz’u fırsat bilerek tasfiye  ettiğini savunan Özkan, bunun en büyük kanıtının üniversite yönetiminin ihraç  ettiği kişiler hakkında altı boş olan uydurma deliller sunması olduğunu öne  sürdü.

Suçlamaları kabul etmeyen diğer sanıklar, tek tek savunmalarını yaptı.

Daha sonra talepleri alınan sanık avukatları, müvekkillerinin  beraatlerini, tahliyelerini ve haklarındaki tedbir kararının kaldırılmasını  istedi.

ÖKSÜZ’E 6 YIL 3 AY HAPİS CEZASI

Mahkeme heyeti, Öksüz’e “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 6  yıl 3 ay hapis ile cezalandırılmasına ve tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Heyet ayrıca yine tutuklu sanıklar, Hakan Suvak, Hasan Hüseyin Çevik,  Hüseyin Cinoğlu ve Salih Yıldırım’a 6 yıl 3’er ay, Süleyman Semiz’e ise 6 yıl 10  ay 15 gün hapis cezası verdi ve tutukluluk hallerinin devamına hükmetti.

Tutuksuz sanıklar Erdal Biber, Ruveyda Kılıçbay ve Seymen Kahraman’a  da 6’şar yıl 3’er ay hapis cezası ve adli kontrollerinin devamına karar veren  mahkeme heyeti, Aladdin Yılmaz, Cahid Özdeveci, Mahmut Çelik, Mustafa Kurt,  Serkan Esen ve Turgay Türker hakkında karar vermeye yetecek düzeyde delillerin  henüz toplanmadığından dosyalarının tefrik edildiğini belirtti.

İDDİANAMEDEN

Karabük Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan 84 sayfalık iddianamede,  6’sı tutuklu, 9’u tutuksuz ve 1’i firari olmak üzere 16 sanığın, 17-25 Aralık  sonrası, 2014 yılı içerisinde Bank Asya hesaplarına çeşitli miktarlarda ve  küsuratlı olarak yaklaşık 1 milyon Türk lirası yatırdıkları, ayrıca diğer  bankalardan da kredi kullandıkları yer almış, haklarında kamu davası açılan  sanıkların, TCK’nın 314/2 maddesi gereğince “silahlı terör örgütüne üye olmak”  suçundan, 5 yıldan 10 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istenmişti.

Sanıkların yargılanmasına 8 Mart’ta başlanmıştı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.