Süper Kulüp | Müzik | Magazin | Mekanlar | YUSUF GÜR

AK Partili Yılmaz: “Bizim yeni sınırlara ihtiyacımız yok”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Bizim yeni sınırlara ihtiyacımız yok, yeni sınırlar çizmeye ihtiyacımız yok, sınırları farklı bir anlama kavuşturmaya ihtiyacımız var” dedi.

AK Partili Yılmaz: “Bizim yeni sınırlara ihtiyacımız yok”
181
29 Eylül 2017 - 22:19

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Bizim yeni sınırlara ihtiyacımız yok, yeni sınırlar çizmeye ihtiyacımız yok, sınırları farklı bir anlama kavuşturmaya ihtiyacımız var” dedi.

Bingöl Valiliği ile Belediyesi tarafından kadınların el emeklerini kazanca dönüştürmesi için bin 190 metrekare alan üzerine kurulan Kadın Emek Çarşısı, düzenlenen törenle açıldı. Törene AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Avukat Özlem Zengin, Vali Ali Mantı, Belediye Başkanı Yücel Barakazi, iş kadınları ve vatandaşlar katıldı. Törenin açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Yücel Barakazi, seçim döneminde böyle bir projenin vaatleri arasında olmadığını anımsatarak, kadınlar ile karşılıklı fikir alışverişi sonucunda projenin hayata geçtiğini söyledi.

“Cumhurbaşkanımız hem Türkiye, hem dünya, hem de kadınlar adına büyük bir şans”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kadınların sosyal hayata atılmasında önemli bir rol oynadığını belirten Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Özlem Zengin ise, “Burada yapmamız gereken kadınların adına, kendi içimizde var olan bu kardeşliği, bir şey yapma gayretini muhafaza etmek. Türkiye’nin dört bir tarafından buraya toplanan kadınlar aslında Bingöl’e daha iyi ne yapabiliriz, kadınlar nasıl daha büyük bir katkı verebilir müzakeresini yapmak ve elbette hayata geçirmek için buradayız. Hem Türkiye için hem dünya için hem de kadınlar adına çok büyük bir şans Sayın Cumhurbaşkanımız. Keşiflerin sadece fen ilimlerinde olmadığını, sosyal hayatta da keşifler olduğunu düşünüyorum ve Sayın Cumhurbaşkanımızı Türkiye sosyal hayatı için sosyolojik bir keşif yaparak kadınların hayattaki gücünü bize hatırlatan bir insan olarak görüyorum” şeklinde konuştu.

“Kadınlar toplumun yarısıdır”

Kadınlar olmadan ekonominin ve demokrasinin istenilen hedeflere ulaşamayacağını aktaran AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz ise, “2023 hedefimizi kadınıyla erkeğiyle tüm toplum olarak gerçekleştireceğiz. Kadınların enerjisini, gücünü devreye sokmadan, onların potansiyelini harekete geçirmeden bu hedeflere ulaşamayız. İş gücü piyasasına ve ekonomiye kadının dahil olması lazım. Hem iş gücü piyasalarına çalışan olarak hem de girişimci olarak dahil olması lazım. Kadınların iş gücüne katılmasında her yıl bir puan artış oluyor. Bu gelişmemiz açısından en önemli dinamiklerden birini oluşturuyor ama biz kadınları sadece çalışan olarak değil, girişimci olarak da görmek istiyoruz” dedi.

“Bizim yeni sınırlara ihtiyacımız yok”

Kuzey Irak’taki referanduma değinen Yılmaz, Türkiye’nin yeni sınırlara ihtiyacı olmadığını vurgulayarak, “Irak ve Suriye’de yaşananları hep birlikte görüyoruz. Birlik ve beraberlik olmazsa, demokrasi ilerlemezse, ekonomik refah artmazsa ülkelerin ne hale geldiğini hep birlikte görüyoruz. Bizim yeni sınırlara ihtiyacımız yok, yeni sınırlar çizmeye ihtiyacımız yok, sınırları farklı bir anlama kavuşturmaya ihtiyacımız var. Sınırlar insanları, toplumları ayıran yerler olmamalı. Buluşturan, kavuşturan yerler olmalı. Sınırlar insanların, sermayenin, bilginin, malların, hizmetlerin serbest dolaşımına engel olmamalı. Tam aksine Avrupa’da nasıl serbest dolaşıyorsa bizim bölgemizde de, Orta Doğu’da da serbestçe dolaşabilmeli, Orta Doğu’da yaşayan insanların refahı ve özgürlüğü artmalı” diye konuştu.

“Biz daha müreffeh bir Orta Doğu istiyoruz”

İnsanların sonuna kadar özgür ve refah içinde yaşadığı bir Orta Doğu istediklerini belirten Yılmaz, “Etnik ve mezhebi çatışmalar hiç kimseye bir fayda getirmez. Etnik ve mezhebi kimlikler, dini kimlikler üzerinden bizi çatıştıranlar kaynaklarımıza el koyarlar, onları götürüp başka yerlerde başka şekilde değerlendirirler ama bize kalan sadece kan ve gözyaşı olur. Biz daha müreffeh bir Orta Doğu istiyoruz. İnsanların kimliklerini sonuna kadar yaşadığı, bu konuda özgürlüklerin sonuna kadar tanındığı ama kimlik siyaseti yapılmayan, kimlikler üstünden insanların çatışmadığı bir Orta Doğu istiyoruz. Biz çokluk içinde birlik istiyoruz. Farklılıkların bir arada yaşadığı çoğulcu toplumlar olmak istiyoruz. Bunu da kadını ve erkeğiyle hep birlikte başarmak istiyoruz” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.