Süper Kulüp | Müzik | Magazin | Mekanlar | Dedikodular | Cemiyet |

Alanya’da teleferikle yolcu taşınmaya başlandı

Alanya Kalesi’nin Ehmedek Kapısı ile Damlataş Sosyal  Tesisleri arasında yapılan teleferikle yolcu taşınmaya başlandı.

Alanya’da teleferikle yolcu taşınmaya başlandı
186
20 Ağustos 2017 - 13:17

Antalya’nın turistik ilçesinde yapımı 5 yıl süren, 900 metrelik hatta, 17 kabinli “Alanya Teleferik” hizmete girdi, turistik  ilçede yapılan 900 metrelik hatta, saate bin 500 yolcu taşınabiliyor. 

Teleferik  Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cumbuli, “Kapasitemizin yüzde 35’ini kullanmayı  planlıyoruz, daha fazla olursa Alanya Kalesi’nde sıkışıklık olabilir” dedi

Teleferik Holding Yönetim Kurulu Başkanı İlker Cumbul, AA muhabirine,  teleferiğin resmi açılışını Kurban Bayramı sonrasında yapmayı planladıklarını söyledi.

Alanya Kalesi’ne çıkılmaya başlandığını anlatan Cumbul,  “lar buradan hem Kleopatra plajını hem de güneşin batışını  izleyebilecekler.” dedi.

İlçede teleferiğin kolay yapılmadığını dile getiren Cumbul, tarihi sit  alanı nedeniyle izin alma sürecinin 5 yılı bulduğunu bildirdi. Cumbul, “Sonunda  oldu ve güzel oldu. Doğaya, tarihe dikkat ediyoruz. Onu bozduktan sonra bir  anlamı kalmıyor. Bu yüzden pek çok şeyi havadan helikopterle yaptık.” diye konuştu.

Teleferiğin tanıtım yapılmadan açılmasına rağmen gösterilen ilgiden  memnun olduklarını kaydeden Cumbul, teleferiğin saatte bin 500, günlük 12 bin  kişilik kapasitesinin bulunduğunu belirtti.

Kapasitenin yüzde 35’ini kullanmayı düşündüklerini ifade eden Cumbul,  “Daha fazla olursa Alanya Kalesi’nde sıkışıklık olabilir ama yoğunluk saatinde  misafirlerimizin beklememesi bizim için önemli. Zaten yolcu otobüslerinin ve  yüksek tonlu araçların kaleye çıkması yerine, insanlar taşınacak.  Böylece doğa ve tarih daha iyi korunacak.” dedi.

Alanya Tanıtım Vakfı Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu ise gelecek yıl  30’dan fazla fuara katılacaklarını söyledi.

Fuarlarda Alanya’nın doğası, tarihi ve kültürünü anlatacaklarını  bildiren Dahaoğlu, “Artık tanıtımımıza teleferiğimizi de eklemek istiyoruz.  Teleferik dünyanın önde gelen yerlerinde mevcut. Bizdeki de daha ilk gününde  büyük ilgi gördü. Buraya düzenlenecek turlarla Alanya ve Türkiye’mize bir değer  katılacaktır. Bu daha fazla müşteri ve memnuniyeti beraberinde getirecektir.”  değerlendirmesine bulundu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.