Süper Kulüp | Müzik | Magazin | Mekanlar | Dedikodular | Cemiyet |

Ayvalık’ta ki orman yangınında bilanço; 15 hektar alan yandı

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde; Şeytan Sofrası eteklerindeki Tımarhane Adası sırtlarında bulunan Cennet Koyu’nda çıkan orman yangının ardından muhabirimize açıklamalarda bulunan Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, yangının 15 hektarlık alana zarar verdiğini açıkladı.

Ayvalık’ta ki orman yangınında bilanço; 15 hektar alan yandı
203
20 Ağustos 2017 - 14:43

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde; Şeytan Sofrası eteklerindeki Tımarhane Adası sırtlarında bulunan Cennet Koyu’nda çıkan yangının ardından muhabirimize açıklamalarda bulunan Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, yangının 15 lık alana zarar verdiğini açıkladı.

Kaymakam Nazlı yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Ayvalık’ın adeta ciğerleri olan Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nda çıkan ve nedeni henüz belirlenemeyen yangından dolayı duyduğu derin üzüntüyü ifade etti.

Yangının çıktığı bölgeyi, yöre halkının ‘Cennet Koyu’ olarak isimlendirdiğini ifade eden Kaymakam Nazlı, “Ekiplerimiz bugün hazırlayıp bana verdikleri raporda; 15 lık bir alanın yangından zarar gördüğünü belirlediler. Ancak bu 15 lık alanın içerisinde iki mera ve zeytinlik arazilerde var” diye konuştu.

Kaymakam Nazlı; yangın mevsimi olarak bilinen yaz döneminde vatandaşların lık alanlarda daha dikkatli olmalarını da isteyerek, “Yanan her ağaç, geleceğimize bırakacağımız kara miras olacaktır” dedi.

Öte yandan; 7 bin 950 Ha alan ile Türkiye’nin en büyük Tabiat Parkı olma özelliğine sahip Ayvalık Adaları Tabiat Parkı sınırları içerisinde çıkan ve 15 lık alanda etkili olan yangının ardından yüzlerce genç çam ağacının küle döndüğü ve da yaşayan binlerce yabani hayvan ile kuşların da telef olduğu gözleniyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.