Süper Kulüp | Müzik | Magazin | Mekanlar | YUSUF GÜR

Barzani’ye uyarı: Çatışma çıkar!

IKBY, İslami Toplum Partisi (Komel) lideri Ali Bapir, referandumun iptal edilmesi gerektiğini belirterek, aksi takdirde “bir iç çatışma çıkabileceği” uyarısında bulundu.

Barzani’ye uyarı: Çatışma çıkar!
260
21 Ağustos 2017 - 20:54

Komel lideri Bapir, referanduma yönelik tutumları, yapılması halinde  doğabilecek sorunlar ve referandumu hangi şartlarda destekleyeceklerine dair AA  muhabirine açıklamalarda bulundu.
 
Bazı siyasi partiler tarafından meclis dışında alınan referandum  kararına mesafeli yaklaştıklarını belirten Bapir, referandum için ciddi bir ön  hazırlık ya da çalışma yapılmadığını dile getirdi.
 
Bapir, IKBY’nin bağımsız bir devlet olabilmek için yeterli altyapıya  sahip olmadığını ifade ederek şunları söyledi:
 
“Kürdistan Bölgesi’nin mevcut şartlar altında bağımsız bir devlet  ilanı için uygun bir altyapısı yok. Bakınız, siyasi birlik yerine, çekişme var.  Güçlü bir ekonominin yerine halkımız kesintili maaş alıyor. Ekonomik altyapımız  yok. Kurumsallaşmış ve ulusal bir askeri gücümüz yok. Diplomatik olarak da komşu  ülkelerle mevcut ilişkilerimiz siyasi parti veya kişisel düzeyde. Tüm bunların  yanında, yasaların dayanağı olan meclisimiz, işlevsiz kalmış durumda. Bu saydığım  sebeplerden dolayı, uygun bir zeminin olmadığını söyleyebilirim.”
 
Referandumun bölgesel ve uluslararası düzeyde istenilen desteği  görmediğini de hatırlatan Bapir, “Referanduma bölgesel ve uluslararası düzeyde  herhangi bir destek verilmedi. Birleşmiş Milletler Irak Temsilcisi Jan Kubis ile  yaptığımız görüşmede, uluslararası camianın bize arka çıkmadığını anladık. Bu  yüzden mutlak bir şekilde referanduma evet veya hayır denilmesi yanlıştır. Devlet  olmak en doğal hakkımız ancak bunun temellerinin hazırlanması lazım. Hem iç hem  bölgesel hem de uluslararası düzeyde güçlü bir zeminin kurulması gerekiyor.”  değerlendirmesinde bulundu.
 
Komel lideri, başarılı bir referandumun şahsi ve hizbi çerçeveden  kurtulmakla mümkün olacağını da savunarak, “Daha önce yaptığım açıklamalarda da  bunu belirttim, en kısa zamanda referandumu millileştirmemiz gerekiyor. Mesele  elbette bundan ibaret değil, siyasi krizden dolayı işlevsiz kalan meclisin  toplanması ve normalleşmesi, diplomatik ilişkilerimizin merkezi ve hükümet  düzeyine getirilmesi, ekonomik durumun gözden geçirilmesi ve daha sonra Bağdat,  İran, Türkiye ile Birleşmiş Milletlerle diyaloğa geçmemiz lazım. Güçlü bir  referandum için bunların hepsi gereklidir.” görüşünü dile getirdi.
 
Taraftarlarına “evet ya da hayır oyu” kullanma konusunda herhangi bir  çağrı yapmadıklarını dile getiren Komel lideri Bapir, referandumun aksi bir sonuç  doğurma ihtimaline de değindi.
 
“Komel olarak henüz son kararımızı vermedik” diyen Bapir, şunları  söyledi:
“Kesin olarak evet veya hayır denmesini doğru bulmuyoruz. Mevcut  referandumdan korkumuz ve endişelerimiz var, pirince giderken evdeki bulgurdan  olabiliriz. Bölgemizi, bağımsız bir devlete doğru götürmeye çalışırken,  elimizdeki bölgeyi de kaybedebiliriz. Mesele bundan ibaret. Aksi takdirde  referanduma karşı gelen kimse yok.”
 
Referandumun tarihini meclis değil bazı siyasi partilerin  belirlediğini vurgulayan Bapir, “Bu kararın meclis çatısı altında alınması  gerekiyor. Tüm siyasi partilerin desteğini almalı. Eğer bu şekilde bazı siyasi  partiler tarafından belirlenen tarihte yapılırsa, ortaya yarım yamalak bir iş  çıkar ve istenilen hedefe ulaşılmaz.” dedi.
 
Bapir, bu nedenle referandumun tarihine ilişkin kararın iptal edilmesi  gerektiğini savunarak, “Meclis açılıp mesele orada görüşülmeli ve tüm siyasi  partilerin katılımıyla başka bir referandum tarihi belirlenmeli. Bu vesileyle  sorumluluk sadece bir tek tarafa değil herkese düşer.” ifadelerini kullandı.
 
“İç çatışma patlak verebilir”
 
Bapir, yerel ve uluslararası düzeydeki tüm itirazlara rağmen  referandumun 25 Eylül’de yapılması halinde, bazı ülkelerin ekonomik yaptırımlarda  bulunabileceğini ifade etti.
 
Böylece ekonomik durumun daha da kötü bir hal alacağı uyarısında  bulunan Bapir, konuşmasını şu şekilde tamamladı:
 
“Halk, mevcut durumdan zaten bezmiş. Tok adam açın halinden anlar mı?  Bölgemizde çok işsiz ve fakir var. Halk bu duruma tahammül edemezken, referandum  sonrası daha da kötüleşmesi halinde bir iç çatışma patlak verebilir.”
 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.