Süper Kulüp | Müzik | Magazin | Mekanlar | Dedikodular | Cemiyet |

Beşiktaş’ta nefes kesen deprem tatbikatı

Beşiktaş Belediyesi ve AKUT ekiplerinin organizasyonuyla belediye ve çevre binalarda gerçeğini aratmayan deprem tatbikatı gerçekleştirildi. Nefes kesen tatbikatta sirenlerin çalmasıyla birlikte vatandaşlar binayı boşaltırken, senaryo gereği yaralılar iple çatıdan indirildi. Başkan Hazinedar, “Zemin konusunda Ihlamur ve Ortaköy bölgeleri dışında Beşiktaş şanlı bir bölgede. Sonuçta biz deprem sonucunda ceset torbaları taşımak istemiyoruz” dedi.

Beşiktaş’ta nefes kesen deprem tatbikatı
215
18 Ağustos 2017 - 23:10

Beşiktaş Belediyesi ve AKUT ekiplerinin organizasyonuyla belediye ve çevre binalarda gerçeğini aratmayan ı gerçekleştirildi. Nefes ta sirenlerin çalmasıyla birlikte vatandaşlar binayı boşaltırken, senaryo gereği yaralılar iple çatıdan indirildi. Başkan Hazinedar, “Zemin konusunda Ihlamur ve Ortaköy bölgeleri dışında Beşiktaş şanlı bir bölgede. Sonuçta biz sonucunda ceset torbaları taşımak istemiyoruz” dedi.

Beşiktaş Belediyesi ve AKUT (Arama ve Kurtarma) ekipleri tarafından 17 Ağustos 1999 inin yıldönümü öncesi olası bir anında yapılması gerekenlerin uygulanması amacıyla ı düzenlendi. Beşiktaş Belediye binası ve çevresindeki binalarda yapılan gerçeği aratmadı. Beşiktaş Belediyesi Başkanı Murat Hazinedar’ın da katıldığı ta senaryo gereği sirenlerin çalmasıyla birlikte binadaki çalışanlar ve vatandaşlar merdivenleri kullanarak dışarıda kurulan güvenli alana çıktı. Yine senaryo gereği 5. katın merdiveninin yıkılması nedeniyle mahsur kalan bir kazazede, AKUT ekipleri tarafından çatıdan ip sarkıtılarak aşağıya indirildi. Binaların içerisinde çeşitli yerlerinden yaralanan 4 kazazede ise ekipler tarafından sedyeyle binadan çıkartılarak ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Simülasyonda 7.4 şiddetinde i yaşadılar

Tatbikatın ardından vatandaşlar Acil Toplanma alanından toplandı. Burada AKUT tarafından kurulan simülatörü çalıştırıldı. Başkan Hazinedar ve uzmanı Prof. Dr. Şener Üşümezsoy da simülatörün eşyaları sabitlenmiş oda bölümünde 7.4 şiddetinde i yaşadı. Eşyaların sabitlenmemiş oda bölümünde ise in şiddetiyle tüm eşyalar yere düştü. Simülatör olası bir esnasında yaşanabilecekleri gözler önüne serdi.

“Beşiktaş’ın şanlı bir potansiyeli var”

Tatbikatın ardından açıklamalarda bulunan Murat Hazinedar, “Tabi bu bir ı ve afet ile ilgili bilinçlendirme ıdır. Sadece bir bölgesi değiliz. Deprem kuşağında güçlü ve etkili önemli bir potansiyele sahip şehirde yaşıyoruz. Tabi bu konuda insanlarımızın her şeyden önce yüksek beklentisi var. Böyle olaylar yaşandığında afetler önce yerel yönetimlerden beklenti içerisine giriyorlar. Buna yerel yönetimlerin hazır olması gerekiyor. O yüzden bu lar önemli, her sene yapıyoruz ama bundan sonra belediye bünyesinde değil, sokaklarda yapacağız. Çünkü özellikle toplanma alanları konusunda Beşiktaş’ın şanlı bir potansiyeli var. Deprem toplanma alanları 2001’den sonra neredeyse muhafaza altına alınmış. Vatandaşlarımız açısından böyle bir sorunla karşı karşıya değiliz. Ancak kötü yapı stokunun olduğu bölgeler var. Buralarda ve afet sonrası özellikle müdahalelere ilişkin çok sayıda önleyici tedbir alınabilir” dedi.

“Deprem sonucunda ceset torbaları taşımak istemiyoruz”

“Afet sonrası oluşacak olumsuzlukları giderecek en önemli adımları yine yerel yönetimler atacak” diyen Başkan Hazinedar, “Bu nedenle de lerde ve afetlere ilişkin yerel yönetimlerin hazırlıklı olması ve belediyelerin müdahalesi önemlidir. Buna aslında çalışıyoruz. Bu konuda kötü bir yapı stoku var diyebiliriz. Zemin konusunda iki bölgemiz dışında Beşiktaş şanlı bir bölgede. Ihlamur ve Ortaköy bölgesinde çok büyük tehdit içeriyor. Sonuçta biz sonucunda ceset torbaları taşımak istemiyoruz. Bunun için de attığımız adımları uygulayacak tek karar mercii biz değiliz. İBB’ye de ihtiyacımız var. Aldığımız kararları onaylaması gerekiyor. O takdirde 2018’e kadar bilinçlendirmesine ilişkin bütün süreçleri tamamlayacağız” ifadelerini kullandı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.