Bakmayın siz adının “Bir Denizcinin Doğum Günü” olduğuna baskın bir hüzün, ağır bir dram ve resmen ölüm temalı bir film. Hayatla tek ilgisi başımıza ne gelirse gelsin nefes alıp vermeye devam ettiğimiz müddetçe hayata sarılmak için bahaneler bulmamız, bu bahanelerin bedeli ne olur ise olsun ödememiz, üstelik bunun için en değerli şeyimizden yani aklımızdan bile vaz geçmemiz gerektiğini anlatıyor.

Bir filmin ana fikri para kazanmak değil diye o filmin hiçbir kazanç getirmeyeceği yanlış bir önermedir. Bazı filmler mutlaka çekilmeli, bazı hikâyeler illa anlatılmalı, bazı sözler neye mal olursa olsun söylenmelidir. Bazı kazançlar manevidir ve daha değerlidir.

Filmin yazarı ve yönetmeninin dediği gibi “Aslında iyilik paradan daha değerlidir, ama bunu öğrenmenin bedeli o kadar ağır ki; insan kendi felaketini yaşamadan bunu bilemiyor.”

Düşük, çok düşük bütçe ama bol emek ve özveri ile çekilmiş orta metrajdan bir hallice bir film “Bir Denizcinin Doğum Günü”. Çok bilindik hatta ünlü oyuncuların destek olup rol aldığı ciddi bir yapım aslında ama yine de festival filmi zira derdi kazanmaktan çok anlaşılmak. Mümkünse de doğru anlaşılmak.

Filmde rol alan oyunculardan bazıları ise beyaz perde ve akranların bilinen ve sevilen isimlerinden oluşmakta. Bunların içinde, Ergun Kuyucu, Kadriye Çetinkaya, Cem Kılıç, Orhan Milli, Müfit Aytekin, İlkay Akdağlı, Eda Özdemir, Koray Şahinbaş, Bekir Çiçekdemir, Alp Özgür Yaşin, Emrah Yılmaz gibi tanınmış simalar sayılabilir.

Konusu gereği denizi ve denizciyi de anlatıyor, denizciliğin sorunlarını da. Hatta filmin yapımcısı bildiğiniz gemi kaptanı, Denizcilerin deyimiyle “Süvari Beyimiz” Erol Aydın 35 senelik denizci ve çok deneyimli bir “Uzak Yol Kaptanı”. Maaşından artırıp kenara koyduğu ve her denizcinin yazgısı gereği karada işsizken geçinmek için biriktirdiği paralar ile çekti bu filmi. Kendisi hala karada ve hala işsiz, tahmin edeceğiniz üzere de parasız. Ama inanın mutsuz ya da umutsuz değil. İyi bir iş yaptığını biliyor ve “pişman değilim yine imkânım olsa yine yaparım” diyor. Kendisinin konuyla ilgili görüşünü kendi kaleminden  öğrenebilirsiniz?

Film 2018 sonbaharında Tataristan’ın başkenti Kazan’da 14. Kazan Uluslararası Film Festivaline gitti. Türkiye’den seçilen beş yapımdan biri oldu ve özel gösterime giren iki uzun metraj filmden biri oldu.  Diğer film ise yaklaşık 1 milyon dolar bütçeli ve başrollerinde birkaç Hollywood yıldızının oynadığı Amerikan yapımı idi. “Bir Denizcinin Doğum Günü” filminin yapımcısı ve yönetmeni artık hiç bütçeleri kalmadığı için sadece ücretsiz girilebilen festivallere müracaat edebildiler bu güne kadar.

Ama şimdi aldıkları önemli bir davet fikirlerini değiştirmelerine yol açtı. Filmlerinin davet edildiği “DADASAHEB PHALKE INTERNATIONAL FILM FESTIVAL” ‘ine gidebilmek ve bu sene dünyanın diğer önemli ve uluslararası festivallerine katılabilmek için destek arıyorlar. Davet edildikleri festivalde çok ilginç ve önemli bir festival. İngiliz işgali altındaki Hindistan Sinemasının Gurusu hatta babası sayılan ünlü sinema adamı Dadasaheb Phalke’den alıyor. Festivale ismini veren kişinin filmimizin yapımcısı ve yönetmeni ile kader birlikleri kelimenin tam anlamıyla “çok manidar” olmuş durumda.

Filmin ekibi şu linkte yer alan yasal bir fon sitesi aracılığı ile maddi destek topluyor.

Değerli basın mensubu arkadaşlarımız konuyla ilgilenmeniz halinde hem güncel, ve haber değeri taşıyan bir içeriği neşretmiş hemde anlamı bir projenin tanıtımı için destek sağlamış olacağınızı hatırlatır hepinize en derin saygılarımızı sunarız.

Yusuf Gür
Basın Danışmanı

Erol Aydın
Yapımcı

Gültekin Bayır
Yazan, Yöneten

FİLMİN YAPIM KÜNYESİ

Yazan, Yöneten : Gültekin BAYIR
Yapımcı : Erol Aydın
Yapım Firması : Nartugan Film Yapım
Görüntü Yön.: Mehmet Emin Çandır
Müzik Barış Aryay
Sanat Yön.: Şebnem Tezcan

Filmimizle alakalı diğer bilgileri içeren linkler:

Afiş : http://www.theseveralseas.com/wp-content/uploads/2019/01/BDDG_AFIS_2FEST.jpg

Destek Linki: https://www.fongogo.com/Project/bir-denizcinin-dogum-gunu

IMDB : https://www.imdb.com/title/tt8014206/?ref_=nv_sr_1

Broşür : http://www.theseveralseas.com/wp-content/uploads/2018/05/bddgtanitim-kopya.pdf

Görseller : https://www.dropbox.com/sh/j3ofzkh9oawza37/AAD_3ZWidFuBfnar13EC4Xe8a?dl=0

Fragman: https://www.youtube.com/watch?v=pvdCY8cV3gI

Site: www.theseveralseas.com

Kaptanın Mesajı : http://www.theseveralseas.com/captain-speaking/

FİLMİN GÖRSELLERİ