Süper Kulüp | Müzik | Magazin | Mekanlar | Dedikodular | Cemiyet |

Bunları ne çabuk unuttun Merkel!

Milyonu aşkın gurbetçinin oyunu kaybetme tehlikesini görünce “Türkiye iç işlerimize karışıyor” diye feryat eden Berlin, referandum sürecinde yaptıklarını çabuk unuttu.

Bunları ne çabuk unuttun Merkel!
191
20 Ağustos 2017 - 13:17

16 Nisan Referandumu öncesi ve sonrasında Türkiye’nin seçimlerine burnunu sokmaktan geri durmayan Almanya, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türk vatandaşlarına, “Türkiye düşmanlarına oy vermeyin” çağrısı karşısında çılgına döndü.

Erdoğan’ın çağrısını ‘içişlerine müdahale’ olarak nitelendiren Berlin, ‘Hayır’cılara ve Türkiye karşıtı tüm terör örgütlerine verdiği desteği unutmuşa benziyor. Her fırsatta Türkiye aleyhtarı açıklamalarda bulunan Almanya Başbakanı Angela , Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmeyeceğini belirterek ’ya sözde ekonomik şantaj yapmaya çalışırken haddini aşan bir harekete daha imza attı. , Türkiye’de 16 Nisan’da ‘Hayır’ diyen seçmenlerin kendilerinden beklentisi olduğunu iddia etti. Hemen ardından SPD’nin başbakan adayı Martin Schulz da “Erdoğan ölçüyü iyice kaçırdı. Özgür ve demokratik Türkiye için savaşanlara daha çok destek olacağız” dedi. Skandal açıklamasıyla Schulz, şimdiye dek olduğu gibi bundan sonra da Türkiye’nin içişlerine karışmaktan geri durmayacaklarını ilan etti.

BAKANLARA BİLE YASAK KOYDU

16 Nisan Referandumu için açıkça ‘Hayır’ tarafında yeralan Almanya’nın başlattığı faşist akıma başka Avrupa ülkeleri de uymuştu. Türkiye’nin birçok bakanına, konsolosluklara girmek için bile izin verilmedi. Avrupa ülkeleri Türkiye’nin kendi iç siyaset meselesine doğrudan müdahil olurken, ‘Evet’ kampanyasını Avrupa’da resmen yasaklamış oldu. Referandum sürecinde Alman devlet televizyonu da içeriği yalanlarla dolu olan Türkçe ‘Hayır’ videosu yayınlanmıştı. Türkiye’deki anayasa referandumunu hedef alan ‘Nein’ (Hayır) yazılı bayrak, Münih Bavyera Opera binasına asıldı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Aile Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya başta olmak üzere Türk bakanların gurbetçilerle buluşmasına izin vermeyen Berlin yönetimi, CHP’li Deniz Baykal’ın Filderstadt’ta ‘Referendumda Hayır’ konulu toplantı yapmasına müsaade etti. Ancak Berlin’in yanlı tutumuyla çileden çıkan Baykal, Almanya’ya gitmekten vazgeçti.

‘EVETÇİLER TÜRKİYE’YE DÖNSÜN’ DEDİLER

Almanya’da sağ popülist AfD, referandumda Almanya’dan ‘Evet’ oyu kullananların Türkiye’ye geri dönmelerini istemişti. Alman derin devleti ise ‘Evet’ diyenlere sistematik baskı uyguladı. ‘Evet’ oyu verecek gurbetçiler Almanya’nın her yerinde psikolojik baskıya maruz kaldı. Bu durum, referandum günü açık saldırıya dönüştü; sandığa oyunu atan birçok vatandaş, PKK’lı teröristlerin saldırısına uğradı. 16 Nisan sürecinde Almanya’da “Erdoğan’ı seviyorum” demek suç olmuştu. Belediye salonları ücretsiz olarak ‘Hayır’cılara tahsis edildiği ülkede Bild gazetesi, 16 Nisan’a ilişkin haberinde hem Türkçe hem Almanca, ‘Atatürk olsa HAYIR derdi’ başlığını kullandı. Türk yetkililere salon dahi vermeyen, konferans ve miting yapmalarını engelleyen Almanya, PKK’nın ‘Hayır’ eylemlerine ise tam destek verdi. Almanya’daki bazı Türk siyasetçiler de 16 Nisan sürecinde ‘Hayır’ cephesinde yeraldı. Rhein-Main Hayır Platformu’nca asılan afişteki bilgilere göre CDU’lu vekil İsmail Tipi ile SPD’li Turgut Yüksel, Rüsselsheim kentinde düzenlenen ‘Hayır’ gösterisinde bulundu.

YAKINDA AÇIKLAYACAKLAR

Almanya, 15 Temmuz darbe girişimini Akıncı Üssü’nden yöneten Adil Öksüz’ün ülkede olduğunu resmen ilan etmeye hazırlanıyor. Alman medyası bunun ilk işaretlerini vermeye başladı. Haberlerde Öksüz, ‘darbeci terörist’ değil, ‘Erdoğan muhalifi ilahiyatçı’ olarak gösteriliyor.

15 Temmuz gecesi 250 vatandaşımızı şehit eden Fetullahçı teröristlere Akıncı Üssü’nden emirler yağdıran Adil Öksüz, ABD’lilerin yardımıyla kaçtığı Almanya’da sefa sürüyor. FETÖ’nün ‘Hava Kuvvetleri İmamı’ Öksüz’ün Berlin yönetimi koruması altında yaşadığına ilişkin Yeni Şafak’ta yayınlanan haber sonrası Dışişleri Bakanlığı, Alman makamlarına nota vermiş ve azılı teröristin bulunup iade edilmesini istemişti. Ardından Hannover’de yaşayan gurbetçiler de, FETÖ mahrem imamı Öksüz’ü Steintor’daki Karadeniz Lokantası’nda gördüklerini söylemişti. Öksüz’ün ülkede bulunduğunu inkar edemeyen ve “Bilgimiz yok” şeklinde kısa cevaplar vermekle yetinen Almanlar, skandal terörist himayesini yakında resmen kabul etmeye hazırlanıyor. Bunun ilk işaretleri Alman medyasından geldi.

ÖKSÜZ’Ü PARLATIYORLAR

Uzun yıllar Türkiye’ye karşı himaye ettiği PKK ve DHKP-C’lilere özellikle 15 Temmuz sonrası Fetullahçı teröristleri de ekleyen Berlin yönetimi, Adil Öksüz’ün ülkede bulunduğunu kabul etmeden önce kamuoyunu buna hazırlamak için basını devreye soktu. Alman medyasında yayınlanan çok sayıda haberde Öksüz, ‘muhalif ilahiyatçı’, ‘din adamı’ gibi sıfatlarla ifade ediliyor. Öksüz’ün FETÖ elebaşı Fetullah Gülen adına 15 Temmuz’u yönetmiş azılı bir terörist olduğu gerçeğini perdeleyen Alman basını, son birkaç gündür dolaşıma soktuğu haberlerde Öksüz’ün ‘Erdoğan muhalifi olduğu için hapse atılmak istendiği’ mesajını yayıyor. FAZ’ın yayınında, “Türkiye, İlahiyatçı Doçent Öksüz’ün Gülen’in Hava Kuvvetleri sorumlusu olduğunu iddia ederek hapse sokulup yargılanmasını istiyor” denilirken, Spiegel’in haberinde ise “Hükümet muhalifi ve ilahiyatçı Adil Öksüz’ün darbe gecesinde parmağı olduğu ileri sürülüyor” başlığı kullanıldı. Bulduğu her fırsatta Türkiye’ye nefret kusmasıyla tanıdığımız Bild ise “Türkiye, Almanya’dan İslam din adamı Adil Öksüz’ün iadesini talep ediyor. Öksüz 2016 yılında darbe yapmakla suçlanıyor” ifadelerine yer verdi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.