Süper Kulüp | Müzik | Magazin | Mekanlar | Dedikodular | Cemiyet |

Çocuklarınızın odasında o varsa dikkat!

Yatak odasındaki televizyon çocuklarda obeziteye neden oluyor.Yetişkin programları izlerken önemsiz yiyecek reklamlarına maruz kalabilir ve yeterli uyumayabilirler.

Çocuklarınızın odasında o varsa dikkat!
218
18 Ağustos 2017 - 23:02

Ç ya da ergenler, yatak odasında tv izlerken atıştırmalık yiyor olabilirler. Televizyon karşısında yenilen atıştırmalık maddeler kilo almayla bağıntılıdır.

Yatak odasında televizyon bulunan çın, gelecekte aşırı kilolu olma ihtimalinin yüksek olduğu belirlendi.Çünkü küçük bir çocukken yatak odasında bir televizyona sahip olmakla fazla kilolu olmak arasında bir bağlantı olduğu ortaya çıktı.

Obezite Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Halil Coşkun, University College London (UCL) tarafından yapılan araştırmanın detayları hakkında şu bilgileri verdi: “Ç ya da ergenler, yatak odasında televizyon izlerken atıştırmalık yiyor olabilirler. Yetişkin programları izlerken önemsiz yiyecek reklamlarına maruz kalabilirler ve yeterli uyumayabilirler. Tüm bu belirtilen maddeler kilo almayla bağıntılıdır.”

Araştırmacılar, 2000/2001 doğumlu 12 binden fazla çocuğa ilişkin veriyi inceledi. Bu veriler, televizyonun çocuk gelişimi ve çın yetişkinliğe geçişi üzerine olan etkileri incelemek üzere kurulan İngiliz Kohort Çalışması’na alındı. 7 – 11 yaşları arasındaki veriler araştırıldı. Çın yarısından çoğunun yatak odasında bir televizyon olduğu belirlendi.

Erkekler yüzde 20 daha yüksek

Yedi yaşında yatak odasında tv bulunan kızların, yatak odasında televizyon bulunmayanlara kıyasla, 11 yaşlarında fazla kilolu olma riskinin yaklaşık yüzde 30 daha yüksek olduğu belirlendi. Erkeklerin fazla kilolu olma ihtimali ise yüzde 20 daha yüksek olarak belirlendi.

Ailelerden alınan bilgilere göre, kız çının yatak odalarında geçirdikleri süre arttıkça obezite riskinin de arttığı tespit edildi. Fakat aileler erkek çı için böyle bir kanıda bulunmamıştır. Ayrıca yine ailelerden alınan bilgilere göre bilgisayar başında oyun oynayarak geçirilen sürenin, kilo alımıyla bir ilgisi olmadığı belirlendi.

İngiltere’de çocuklukta şişmanlık önemli bir halk sağlığı problemidir. İngiltere’de, 11 yaşındaki çın yaklaşık üçte biri kilolu ve beşte biri obezdir. Genç bir çocukken yatak odasında tvye sahip olmakla, birkaç yıl sonra kilolu olmak arasında açık bir bağlantı olduğunu gösteriyor.

Gelecekte, çocukluk dönemi obezite önleme stratejileri yapılırken, çın yatak odalarındaki tvlere erişimi obezite için bir risk faktörü olarak düşünülmelidir.

Yedi yaşından beri yatak odasında bir tv

Yapılan bu araştırma, Uluslararası Obezite Dergisi’nde de yayınlandı. Bu çalışmanın en güçlü yanlarından birisi çok sayıdaki çocuğu kapsamasının yanı sıra, çın sadece vücut ağırlıkları ve boylarının değil aynı zamanda vücut yağ ve kas oranlarının da ölçülmesidir.

Araştırmacılar aynı zamanda ç üç yaşındayken de çın boyları ve kiloları hakkında bilgi topladılar. Böylece çın tv izlemeye başlamadan önce kilolu olup olmadıkları hakkında bilgi sahibiydiler.

Araştırmalardan da anlaşılacağı üzere, bu karmaşık bağlantıyı tam olarak anlamak için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor, ancak bu çok büyük ve ulusal düzeyde örnekleri kapsayan yüksek kaliteli bir araştırmadır ve bu da burada gösterilen bağlantıların gerçek olduğunu düşünmek için oldukça güçlü bir temel sağlıyor.

Yedi yaşından beri yatak odasında bir tvye sahip olmanın, çocuklukta önceki ağırlığa bakılmaksızın, dört yıl sonra çocuğun kilolu olma riskini artırıyor. Bu nedenle, bulguların çok ciddiye alınması gerekir.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.