Süper Kulüp | Müzik | Magazin | Mekanlar | YUSUF GÜR

Dubai’de elektrikli otomobillere otoyol ve park ücretsiz

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) yedi emirliğinden biri olan Dubai’de elektrikli araç kullananlar otoban ücreti ödemeyecek ve araçlarını bedava park edebilecek. 2019 sonuna kadar da şarj ücreti vermeyecekler.

Dubai’de elektrikli otomobillere otoyol ve park ücretsiz
190
29 Eylül 2017 - 22:10

BAE’nin ikinci büyük emirliği olan Dubai, dünya petrol rezervinin yüzde 6’sını elinde bulunduruyor. Dubai, elektrikli araç kullanımını teşvik etmek için kolları sıvadı. Dubai Elektrik ve Su İdaresi (DEWA) ve Karayolu ve Ulaşım İdaresi işbirliğiyle, elektrikli araç sahiplerine otoparkları ücretsiz kullanma ve otoyollardan geçiş ücreti ödememe olanağı sunuluyor.

DEWA Yönetim Kurulu Başkanı Said Al Tayer, 2015 yılında şehirde 150 noktaya elektrikli araç şarj istasyonu yerleştirdiklerini, önümüzdeki yılın sonuna kadar da 100 tane daha istasyon kurmayı amaçladıklarını belirterek, “Elektrikli araç sürücülerine teşvik olarak, DEWA’nın Yeşil Şarj istasyonlarını 2019’un sonuna kadar ücretsiz kullanma imkanı sunuyoruz.” dedi.

Dubai Elektrik ve Su İdaresi (DEWA), şehirde 2020’ye kadar 32 bin adet, 2030’a kadar ise 42 bin adet elektrikli araç bulunmasını amaçlıyor.  

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.