Süper Kulüp | Müzik | Magazin | Mekanlar | Dedikodular | Cemiyet |

Edirne’nin akciğerleri yeniden hizmete açıldı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından sembolik bir ücretle 29 yıllığına Edirne Belediyesine tahsis edilen Edirne Kent Ormanı İzzet Arseven Mesire alanında, sosyal tesisler hizmete açıldı.

Edirne’nin akciğerleri yeniden hizmete açıldı
222
20 Ağustos 2017 - 14:41

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından sembolik bir ücretle 29 yıllığına Belediyesine tahsis edilen Kent Ormanı İzzet Arseven Mesire alanında, sosyal tesisler açıldı.

Valisi Günay Özdemir ve il protokolünün katılımıyla basınla buluşan Belediye Başkanı Recep Gürkan, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na, kent ormanının belediyeye tahsisleri ile ilgili teşekkür etti. Kahvaltı evi ve sosyal tesislerin bugün itibariyle açıldığını dile getiren belediye başkanı Gürkan, bu yıl 4’üncüsü düzenlenecek olan Uluslararası Motosiklet Festivali’ne de Kent Ormanı’ndan ev sahipliği yapacaklarını dile getirdi.

“Meriç’ten gelen taşkınlarla adeta tarumar oluyordu”

Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Uzun bir aradan sonra ’nin akciğ sayılan, lilerin çok aşina olduğu ama doğal şartlar nedeniyle doğal afetler nedeniyle uzunca bir süredir kullanılamayan Söğütlük Kent Ormanı İzzet Arseven mesire alanının açılmasını gerçekleştiriyoruz. Bir yıl önce Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu’ndan talep etmiştik. Çünkü söğütlük her taşkında, Meriç’ten gelen taşkınlarla adeta tarumar oluyordu. Orman İşletme Müdürlüğü burasını toparlamaya çalışıyor ama üst üste gelen taşkınlar nedeniyle de sürekli hale getirilemiyordu. Nitekim geçen yıl sayın bakanımızdan ziyaretinde talep ettik. Dedik ki, ‘Söğütlük İzzet Arseven mesire alanı belediye olarak bize devredin, biz halkına hazır hale getirelim.’ Çünkü sonuçta bu alanların hepsi Türkiye Cumhuriyeti devletinin malları. Önemli olan halkın, milletin hizmetinde olması. Sağ olsun sayın bakanımız da uygun gördüler, 29 yıllığına hem Söğütlük Kent Ormanı’nı hem de İzzet Arseven mesire alanını bize çok sembolik, yıllık 5 bin TL gibi bir bedelle, o da yasa gereği ücretsiz tahsis edemedikleri için 29 yıllığına tahsis ettiler” ifadelerini kaydetti.

“Sayın Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na çok teşekkür ediyoruz”

Gürkan, kent genelinde yaşanan taşkın ve su baskınları nedeniyle sette çalışmaları yapıldığını hatırlatarak, “Tam hazırladık, açmayı düşünürken, bu sefer de taşkınlarla ilgili DSİ’nin çalışması başladı. Sette çalışmaları başladı. O çalışmalar sürerken burada herhangi bir şey yapmak mümkün değildi. O yüzden bir kez daha durduk. DSİ’de söğütlük bölgesindeki çalışmasını bitirdi. Bizde hazırlıklarımızı yaptık. Bugün itibariyle burada 4’üncü Uluslararası Motosiklet Festivali de başlayacak. O vesile ile bizde Belediyesi olarak buradaki Söğütlük Kent Ormanı’nı İzzet Arseven mesire alanındaki kahvaltı evimizi alalım dedik. Aslında bu bir açılış değil, sadece bir alma ama sizin aracılığınız ile kamuoyu da duymuş olsun istedik. lilerin gelmeyi çok sevdiği, alışık olduğu bir yer burası. Şu anda halen birçok eksiği var. Ama halkımızdan anlayış bekliyoruz. Süreç içerisinde zaman içerisinde yavaş bütün bu eksikler tamamlanacak. Daha güzel, daha konforlu, daha rahat edebilecekleri bir yer haline gelecek. Valimiz ile birlikte sayın bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na çok teşekkür ediyoruz” dedi.

’nin en güzel ynden birisi”

Valisi Günay Özdemir de “Gerçekten ’de hemen hemen belirli bir yaşın üzerindeki insanlarla konuştuğumuzda söğütlükten çok güzel bir şekilde bahsederler. Ve hemen hemen her gencin, her orta yaşlımızın söğütlükte çok güzel anıları var. Ben burada bir piknik alanından tutun da genel anlamda sosyal bir yaşam merkezi olduğundan bahsederler. Ve bunu da özlemler bahsediyorlardı. Tabi geçen yıllarda burası bir şekilde işletmeye açılmış ama Belediye Başkanımızın söylediği gibi bu taşkınlar nedeniyle belirli bir dönem ara verildi. Ben inanıyorum ki bundan sonra halkı buraya çok daha fazla bir şekilde sahip çıkacak. Çünkü halkı buranın eski günlerini yaşaması için bir özlem içerisindeydi. Ben o özlemini de gidereceğine inanıyorum. Çünkü burası o kadar güzel bir yer ki ’nin en güzel ynden birisi. halkı da bu konuda bu güzelliğin son dönemde iyi değerlendirilmemesinden çok üzüntü duyuyordu. Ben bütün halkının istediğinin yerine getirilmesinde gayret gösteren başta belediye başkanımıza teşekkür ediyorum. İnşallah bundan sonra da halkının özlediği hizmeti vermeye devam ederler” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.