Süper Kulüp | Müzik | Magazin | Mekanlar | Dedikodular | Cemiyet |

Erdem Özdemir’den müzik ziyafeti

Türk Halk Müziği sanatçısı Erdem Özdemir, Nilüfer Konak Kültürevi’nde verdiği konserde izleyenlere unutulmaz bir gece yaşattı.

Erdem Özdemir’den müzik ziyafeti
627
05 Mart 2019 - 2:01

Nilüfer Belediyesi tarafından düzenlenen konserde, Türk Halk Müziği sanatçısı Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erdem Özdemir sanatseverlerle buluştu. Konak Kültürevi’ndeki konsere ilgi büyüktü.

Aşık müziği başta olmak üzere Anadolu’daki ve Orta Asya Türk dünyasındaki sosyo-kültürel müzik hareketliliği ve Türk dünyası geleneksel müzikleri üzerine çeşitli araştırmalarıyla tanınan sanatçı, salonu dolduran izleyicilere müzik sundu. ‘Aşıklar Demi’ isimli projesi ve doktora çalışması kapsamında Bursa, Erzurum Kars, Ardahan, Bayburt illeri ve Çukurova bölgesinde saha çalışmaları yapan ve konserler düzenleyen sanatçıyı izleyenler arasında Erzurumlu Aşık Sümmani’in torunu Hüseyin Sümmani de vardı.

Türk Halk Müziğinin yaşayan ve sürekli gelişen bir kültür olduğunu ifade eden Özdemir, ‘Aşıklar Demi’ projesi hakkında bilgi verdi. 10 yılı aşkın süredir yürüttüğü araştırmalar kapsamında birçok şehirde aşıklarla bir araya gelip derlenen türküleri analiz ettiğini, notaya aldığını ve bu arada yeni türkülerin de ortaya çıktığını anlatan Özdemir, “Örneğin bu akşamki konserimizde, derlemesi kendime ait olan Yusufelili Aşık Huzuri’nin koşması isimli türküsünü ilk kez seslendirdik. Bu türkü yakında çıkacak albümde de yer alacak. Bu projeyle ilk duyuşta sadece tarihsel bir konum algılanan aşıklar geleneğinin halen yaşadığını, bu geleneğin mensuplarının halen ürün ortaya koymaya devam ettiğini ve böylelikle hem aşıklık geleneğinin, hem de aşıkların Türk kültürü içerisindeki üretkenlik ve taşıyıcılık görevini sürdürdüğünü ortaya koymayı, bu kültüre genç kuşakların ilgisini çekmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.