SON DAKİKA

Facebook arayüzünü ve haber kaynağı tasarımını yeniliyor!

Facebook, ara yüzünün ve haber kaynağının tasarımında kullanıcıları ilgilendirecek önemli değişiklikler yaparak platformunu yeniledi. Peki, Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından olan Facebook’un ara yüzündeki ve haber kaynağındaki yepyeni tasarımıyla kullanıcıları ne gibi sürprizler bekliyor? İşte, yanıtı…

Bu haber 18 Ağustos 2017 - 23:28 'de eklendi ve 168 kez görüntülendi.

Facebook, şimdiye kadar oluşturduğu ara yüzünde mavi renkler ve kare şekiller tercih ediyordu. Ancak yenilenen tasarımıyla birlikte kullanıcılar için birçok farklı değişikliğe gitti. Facebook, ara yüzünde güncelleme yaparak mavi renklerin ağırlığını azalttı. Bunun yerine gri renginin hakim olduğu görülerek kullanıcılar için sade ve yenilikçi bir tema yakalıyor.

Facebook’un güncellemesindeki bir başka önemli yenilik olan, blok halindeki konuşma kutucukları yerine daha yuvarlak köşeli baloncuklar yer alacak. Böylece gönderilerin altına yapılan yorumlarda da tasarımsal olarak değişikliğe gidilecek.

Bununla birlikte haber kaynağı tasarımında da birtakım yenilikler kullanıcılara sunulacak. Beğen/Yorum Yap/Paylaş butonlarının kontrastları daha yüksek kontrast oranına sahip olacağı için görünümünün daha canlılık ve netlik kazanacağını söyleyebilmek mümkündür. Bir başka değişiklik ise Instagram gibi sosyal medya platformlarında kullanılan dairesel profil fotoğraflarına yer vererek yine farklı bir görünüm elde etmeye çalışacak.

Ek olarak, Facebook kullanıcıları herhangi bir bağlantıya tıklamadan önce nereye gideceğini görmesini kolaylaştıran bir yenilik sunulacak. Aynı zamanda bağlantı ön izlemelerinin metinleri de büyütülerek Facebook uygulamasının kullanıcılar için daha kolay ve pratik bir şekilde kullanılmasını sağlayacak.