Süper Kulüp | Müzik | Magazin | Mekan | Kadınca | Sağlık | Kültür Sanat | Son Dakika Haberler

Geri adım atmıyor! ABD’li bakan da ikna edemedi

IKBY Başkanı Barzani, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile yaptığı telefon görüşmesinde bağımsızlık referandumun ertelenmeyeceğini ve 25 Eylül’de yapılacağını söyledi.

Geri adım atmıyor! ABD’li bakan da ikna edemedi
205
20 Ağustos 2017 - 13:10

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, kendisini telefon ile arayıp 25 Eylül’de yapacaklarını açıkladıkları bağımsızlık referandumun ertelenmesini isteyen ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile Bağımsızlık referandumu görüşmesine ilişkin, “Referandumun ertelenmesine değil, Bağdat ile diyaloğa girilmesine razı oldum” dedi. Barzani, referandumun ertelenmeyeceğini ve kesinlikle yapılacağını söyledi.

“BAĞDAT İLE DİYALOĞA RAZI OLDUM”

Suudi Arabistan’da yayımlanan Okaz Gazetesi’nin sorularını yanıtlayan Mesut Barzani, 25 Eylül’de yapacaklarını açıkladıkları bağımsızlık referandumu ile ilgili soruları yanıtladı. Barzani, kendisini telefon ile arayıp referandumun ertelenmesini isteyen ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile görüşmesine ilişkin, “Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un referandumu erteleme talebine, razı olmuş değiliz. İki tarafın daha iyi bir geleceğe ulaşabilmesi için Bağdat’la diyaloğa girilmesine razı oldum” diye konuştu. 

“ERTELEME KESİNLİKLE OLMAYACAK”

Barzani bağımsızlık referandumun ertelenmesine ilişkin tartışmalara değinirken de “Bu kesinlikle olmayacak. Şu an ki durum ve mevcut baskı altında 2 yıl kadar ortak kalabiliriz. Ancak, Bağdat’ın Kürdistan’a karşı politikası değişmeyip, temel haklarımız inkar edilirse, bu ortaklık da sona erebilir” diye konuştu.

İRAN İLE İLİŞKİLER

Irak’taki Bölgesel Kürt yönetimi Başkanı Mesut Barzani, İran ile olan ilişkilerine de değinerek, şöyle dedi: “İran’la komşuluk temelinde, iyi ilişkilere ve iyi çıkarlara sahip olmak isteriz. Bir tarafın diğer tarafın içişlerine müdahalesini de istemeyiz. Ancak, hiç kimsenin vesayetini de kabul etmeyeceğimizi bir kez daha söylemek isterim. Coğrafik nedenlerden dolayı Süleymaniye’nin İran’la ilişkileri, Erbil’in İran’la ilişkilerinden farklı olabilir. Fakat Kürdistan Bölgesi’nin siyaseti, İran’ın vesayet ve müdahalelerini kabul etmez.”

TÜRKİYE İLE İLİŞKİLER

Barzani, röportajın bir bölümünde geride kalan 25 yılda Türkiye için güven kaynağı olduklarını ileri sürdü, “Gelecekte de böyle olacağız” dedi.

Türkiye ile büyük çıkarları olduğunu söyleyen Barzani, “Referandum, doğal hakkımızdır ve Türkiye ile İran Kürtleriyle ilgili değildir. Onlar sorunlarını, içinde yaşadıkları devletlerin hükümetleriyle diyalog yoluyla çözmeli. Ve biz de bu hükümetlere her türlü desteği vermeye hazırız” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.