SON DAKİKA

‘Hakaret içerikli yer iminin kaldırılması sağlandı’

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nden, bazı basın yayın organlarında

Bu haber 26 Ekim 2018 - 21:41 'de eklendi ve 112 kez görüntülendi.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nden “Devletin resmi sitesinde  Atatürk’e küfür” başlıklı habere ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Parsel Sorgulama  Uygulamasının, yurt içi ve yurt dışında yaşayan tüm vatandaşların taşınmazlarını  ve yatırım yapmak istedikleri gayrimenkule ait temel bilgileri  sorgulayabildikleri ve günlük 2,5 milyon sorgulamanın yapıldığı, en çok  kullanılan e-devlet uygulamalarının başında geldiği belirtildi.

Parsel Sorgulama Uygulamasının, Google tarafından sağlanan harita  hizmeti üzerinden gerçekleştirildiğine dikkat çekilen açıklamada, şu ifadeler yer  aldı:

“Habere konu olan hakaret içerikli çirkin ifadenin  https://maps.google.com adresinden yapılan sorguda, Google Maps uygulamasına ait  harita servisinden kaynaklandığı görülmektedir.

Bu altlık haritaların içeriğine, habere konu olan Google Maps dahil,  Kurumumuz tarafından herhangi bir şekilde kesinlikle ekleme ve çıkarma yapılması  mümkün değildir. Habere konu olan ve kimin, nasıl eklediği bilinmeyen hakaret içerikli yer iminin kaldırılması için Google Maps yetkilileri ile görüşmeler  ivedilikle başlatılmıştır. Bu girişimlerimiz sonucunda Cumhuriyetimizin kurucusu  Mustafa Kemal Atatürk’e yönelik asla kabul edilemeyecek hakaret içerikli yer  iminin kaldırılması sağlanmıştır.”