Süper Kulüp | Müzik | Magazin | Mekanlar | Dedikodular | Cemiyet |

Iğdır’da “Süper Domates” hasadı başladı

Iğdır’ın Melekli Beldesinde karpuz, kavun ve kayısının yanı sıra ekilen sofralık domatesin de hasadına başlandı.

Iğdır’da “Süper Domates” hasadı başladı
202
20 Ağustos 2017 - 13:28

Iğdır’ın Melekli Beldesinde karpuz, kavun ve kayısının yanı sıra ekilen sofralık in de ına başlandı.

Iğdır’ın Melekli Beldesinde yaşayan ve ’örnek çiftçi’ olarak bilinen Abdullah Yücal, yetiştirdiği sofralık in ına başladı.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Özkan Yolcu, çalışkan çiftçilerin her zaman başının tacı ve kendilerinin de onların hizmetkarı olduğunu belirtti. Yolcu, “Bakanlığımızın dahil olduğu her konuda çiftçilerimizin yanında yer alacağız. Sofralık olarak tabir ettiğimiz ama halk arasında olarak bilinen , Iğdır’ın kendine has kokusu ve aroması olan bir türü. İnce kabuklu ve sulu olduğu için çok fazla pazar ömrü olmayan, tamamen sofralık ve ticarete konu olmuyor. Kısa sürede olgunlaşan bu türü hemen tüketilmesi gerekiyor. Fakat ayrı bir lezzeti olduğu için bu i yiyen bir vatandaşımız artık başka yemek istemeyecektir. O acıdan çiftçimiz Iğdır’a has bu tohumunu yaşatmaya çalışıyor. Tarım müdürlüğü olarak süper imizi yaşatmak için çalışmalarımız olacak” dedi.

Melekli Beldesinde organik tarım yapan ve yetiştirdiği ürünleri bölge illere satan Abdullah Yücal, “Sofralık dediğimiz “ Domates” sulu leziz olduğu için günlük yenilmesi gerekiyor. Bu i tadan bir insan başka bir tatmaz artık. Kendi soframızda tükettiğimiz te budur. Diğer üretilen ler uzun ömürlü olduğu için ihracata yönelik kullanılabiliyor. Ama bu ürünün raf ömrü düşük olduğu için en fazla bir hafta kadar dayanır. Onun için ihracatçı tercih etmiyor ve sadece sofralık yemek amaçlı kullanıyorlar. Bu i kışın bulamadığımız için, bayanlarımız yazın salçasını yaparak kışa hazırlıyor” şeklinde konuştu.

“Elimizden geldiği kadar yaşatmaya çalışıyoruz”

Domatesin fiyatı çok düşük olduğu için kilosunu 60 kuruşa verdiğini belirten Abdullah Yücal, “Bu ürünü bu fiyata verdiğimiz zaman emeğimize değmiyor. Emeğimin karşılığını alamıyorum. Şu anda pazarımız olmadığı için ürünü yığıyoruz ama tezgah dediğimiz yerde römork üzerinde bekletiyor ve alıcı bulamıyoruz. Durum böyle olunca elimiz ayağımız işten soğuyor. Yarın bu ürünü ekip ekmemek arasında düşünmeye başlıyoruz. Neden çünkü pazar olmadığı için. Tarlaya baktığınız zaman nasıl emek verdiğimi görüyorsunuz. Bunun karşılığını alamadıktan sonra ben ne yapayım” ifadelerini kullandı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.