Süper Kulüp | Müzik | Magazin | Mekanlar | Dedikodular | Cemiyet |

Isparta mutfağını tanıtım atağı

Isparta Turizm Derneği Başkanı Fevzi Özdemir, sağlık turizmi kapsamında Hafız İbrahim Demiralay Konağı’nın Isparta mutfağının lezzetlerinin sunulacağı bir merkez olarak kullanılması önerisinde bulundu.

Isparta mutfağını tanıtım atağı
236
20 Ağustos 2017 - 14:33

Isparta Turizm Derneği Başkanı Fevzi Özdemir, sağlık turizmi kapsamında Hafız İbrahim Demiralay Konağı’nın Isparta ğının lezzetlerinin sunulacağı bir merkez olarak kullanılması önerisinde bulundu.

Isparta Turizm Derneği Başkanı aynı zamanda İl Genel Meclisi Üyesi Fevzi Özdemir, Damgacı Sokak’ta bulunan Hafız İbrahim Demiralay Konağı’nın, Gastronomi Merkezi olarak kullanılması teklifini İl Genel Meclisi’ne sundu. Bu sayede özelikle Isparta ğının, ihtiyaç halinde yerli yabancı misafirlere nezih bir ortamda ikramda bulunması amaçlanıyor

Türk milletinin dünyada hiçbir milletle kıyaslanamayacak üstünlükte, zengin ve zevkli bir ğı bulunduğuna dikkat çeken Fevzi Özdemir, “Mutfağımız, siyasi tarihimiz kadar uzun bir geçmişin ürünüdür ve sayısı binlerle ifade edilen yemek çeşidimiz mevcuttur. Türk ğı, her çeşit sebzeyi, baharatı, eti büyük bir maharetle kullanmış, lezzetinin inceliklerinden faydalanmış, neticede, hem zengin hem sağlıklı, mideye, göze, herşeyden önemlisi damağa hitap eder hale gelmiştir” dedi.

Şimdiye kadar somut bir sonuca ulaşılamadı

Isparta ve yerel ğının sorunlarının da, Türk ğının genel sorunlarından farklı olmadığını aktaran Özdemir, “Üstelik, yerel ğımızı yaşatma adı altında yapılan bir çok faaliyetinde ticari kaygılar neticesinde aslına uygun olmayan haller alması da dikkat edilmesi gereken bir husustur. Toplumumuzda, son zamanlarda, sağlıklı beslenme konusunda bazı hassasiyetlerin başlamış olması bu sorunumuzun çözümü konusunda, ümitlerimizin yeşermesine sebebiyet verse de, ğımızın korunması ve geliştirilmesi bazı desteklere ihtiyaç duymaktadır. Bu konularda, Türk ğına en büyük katkıyı sağlayan Ülkemizdeki Türk Mutfak Vakfının faaliyetleri de takdire şayandır. Bu ve benzer konularda, meclisimiz hassasiyetini dile getirmek ve hayata geçirmek amacıyla daha önceleri bir çok çalışmalar yapmış, önerilerde bulunmuş, hatta kararlar alıp, girişimlerde bulunmasına rağmen somut bir sonuca ulaşamamıştır.”

Gastronomi turizmine kazandırılsın

Kültürel mirasımızın yaşatılması ve korunması, konusunda Isparta merkez de, Damgacı sokağında bulunan bazı yapılarda yapılan faaliyetlerin, Isparta’mızın kültürünün muhafazası ve turizminin gelişimine katkı sağladığını da, memnuniyetle tespit etmiş bulunmaktayız. Yine, bu bölgede, Damgacı Sokağı’nda İl Özel İdaremizin mülkiyetinde bulunan ve halen boş duran, Hafız İbrahim Demiralay konağının, özellikle Isparta yöresel ğı, Gastronomi Turizmine katkı sağlaması amacıyla, bu ve benzer faaliyetlerde kullanılmak üzere, Isparta Turizmine kazandırılması gerekmektedir. Türk ve Isparta ğını yaşatmak, ihtiyaç halinde yerli yabancı misafirlerimize nezih bir ortamda Türk ğımızın çeşitleriyle ikramda bulunmak ve en önemlisi boş kalmasıyla yıpranma sürecine maruz kalan Hafız İbrahim Demiralay Konağı’nın korunması amacıyla, Türk Mutfağı Vakfı yada yan kuruluşlarıyla temaslarda bulunarak, bu gayrimenkulümüzde, yerel ğımızın desteklenmesini sağlayacak faaliyetlerin başlatılmasını arzu etmekteyiz” dedi. Özdemir’in önerisi ise kabul edildi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.