Süper Kulüp | Müzik | Magazin | Mekanlar | Dedikodular | Cemiyet |

İstanbul’da kurt iddiası… ‘Pek görülmüş olay değil’

İstanbul’un Silivri İlçesi’ne bağlı Istranca Ormanları eteğindeki Beyciler ve Büyükçavuşlu mahallelerindeki koyun ağılları ile at çiftliklerine bölgede aç kalan kurtların geldiği iddia ediliyor. At çiftliği sahipleri aç kalan kurtların arazide koyunları telef ettiğini, bir yarış atının da yine kurt saldırısında yaralandığını söylüyor. Beyciler mahallesi muhtarı Yaşar Köse ise

İstanbul’da kurt iddiası… ‘Pek görülmüş olay değil’
220
20 Ağustos 2017 - 13:33

Büyükçavuşlu’da yarış atlarının da yetiştirildiği çiftlikte çalışan İsmail İsmail, kurtların saldırılarına karşıÿgece- gündüz nöbet tuttuklarını, çiftliklerinde bir tayın kurtların saldırısına uğraması sonucu yaralandığını söylüyor. Bölgede ormana yakın yerlerde çok sayıda at çiftliği bulunduğunu, kurt saldırılarının herkesi tedirgin ettiğini anlatan İsmail İsmail, şunları söyledi:

“Olay iki gün önce oldu. Kısacası tedirginiz. Çünkü yan tarafımızdaki çiftliğe kurtlar saldırdı. Burada bir tayı kurtlar telef etti. ra bizim tayımızın da kurt saldırısına uğraması sonucu arka bacağından yaralandığını gördük. Bölgedeki at çiftlikleri tedirgin. Burada bir hayvanın parçalanması yenmesi diğer hayvanın bacağından yaralanması. Bunu bir kurt yapabilir.”

KÖPEKLERE SALDIRDILAR

At çiftliğinde 9 yıldır çalışan 38 yaşındaki Zeynel Karaman ise kurtların çiftliğe geldiği zaman köpeğin havlama sesine uyandığını anlattı. Karaman, “Köpeği dışarıya saldık. Kurt buradan sağa sola saldırıyor diye. Köpeğin havlama sesini duydum. Sabah baktığımda köpeğin kurtların saldırısına uğradığını ve yaralandığını gördüm. Hemen tedavisin yaptım. Çok büyük tedirginlik var, korku da var” dedi.

İstanbul'da kurt iddiası... 'Pek görülmüş olay değil'

Kurt saldırılarından önce atların hep dışarıda bulunduğunu belirten Karaman, “Şimdi akşam üstü hemen atları içeriye alıyorum. Burada keçiler var, koyunlar var hepsini içeriye alıyorum” diye konuştu.

Çiftlik sahiplerinden Mahmut Pınar kurtların son zamanlarda hemen hemen her akşam çiftliğe kadar geldiğini söyledi. Köpeklerle nöbet tuttuklarını, yüksek demirler yaptırarak önlem almaya çalıştıklarını kaydedenÿMahmut Pınar, “Sıkıntımız var. Fırsatını bulduğu zaman kurtlar hayvanları yiyor. Hava sıcak olduğu için gece atlatıyoruz. Gözümüzü dört açıyoruz, köpeklerimiz var. Aksi halde kurtlar saldıracak” dedi.

MUHTAR: PEK GÖRÜLMÜŞ BİR OLAY DEĞİL

Beyciler Mahallesi muhtarı Yaşar Köse ise “Mahallemiz ormanların eteklerinde bir tarafı orman olduğu için yabani hayvan popülaritesi çok fazla. Fakat kurtların bu aylarda bu şekilde saldırmaları pek görülmüş bir durum değil. Yani küçükbaş hayvanları tabii ki saldırıyorlar. Bununla birlikte küçükbaş hayvanlar meraya çıktıkları için kurtlar zarar veriyor. günlerde at çiftliklerini de saldırıları görüldü” dedi.

‘ÜRETİLİP Mİ GETİRİLDİLER’

Kurtların sürü halinde dolaştığını, ağıl ve çiftlik sahiplerinin kendilerine göre önlem aldığını belirten muhtar Yaşar Köse, kurtların hayvanat bahçelerinde üretilip bu bölgeye getirilip salındığını düşündüklerini söyledi. Köse, “Çünkü kurt saldırdığı hayvanı boğazından yakalar. Bunlar ise neresinden yakalarsa oradan zarar veriyorlar” diye konuştu.

Yaşar Köse, “Kurt da doğanın bir parçası. Kurt olmazsa domuzlar ürüyor. Domuzlar da ayçiçeği tarlalarına zarar veriyorlar. Böyle bir denge var. Vatandaşımız malını bekleyecek kollayacak koruyacak” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.