Süper Kulüp | Müzik | Magazin | Mekan | Kadınca | Sağlık | Kültür Sanat | Son Dakika Haberler

KADEM Isparta şubesi açıldı

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar Isparta’da yaptığı konuşmada,

KADEM Isparta şubesi açıldı
209
17 Ekim 2018 - 0:08

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Isparta Şubesi açıldı. Isparta Valisi Şehmus Günaydın, “Nene Hatunlar, Şerife  Bacılar ve Halime Çavuşların ortaya koymuş olduğu kahramanlıklar bugün de  herkesin hafızasındadır. Bugün de kadınlarımızın aklı, bilgi ve tecrübesine çok  ihtiyacımız var.” dedi. Günaydın, tarih boyunca Türk milletinin yaşadığı her sıkıntıda  kadınların kahramanlıklarını gördüklerini söyledi. 

Kadınların yapmış oldukları çalışmalardan gurur duyduklarını aktaran  Günaydın, şunları kaydetti:

“Nene Hatunlar, Şerife Bacılar ve Halime Çavuşların tarihte ortaya  koymuş olduğu kahramanlıklar bugün de herkesin hafızasındadır. Millet olarak dara  düştüğümüzde kadınlarımızın bu iradesi ve güçlü desteğiyle her türlü güçlüğü  yenmemizde çok önemli referanslar olmuştur. Bugün de kadınlarımızın aklı, bilgi  ve tecrübesine çok ihtiyacımız var. Kadınlarımızın birçok alanda ortaya  koydukları başarılarla gurur kaynağımız olmuşlardır. Kadınlarımızın yapmış olduğu  çalışmalar, bizim geleceğimiz açısından son derece önemlidir.”

KADEM Başkanı Saliha Okur Gümrükçüoğlu da Türkiye genelinde  temsilcilikler açıp, projeler hazırladıklarını anlattı. Gümrükçüoğlu, “Bütün bu  çalışmaları yaparken toplumun dertleriyle dertlenmeyi sorumluluk sayıp, daha adil  ve insaflı bir toplumsal düzenin inşaası için çabalıyoruz.” diye konuştu.

Toplumun asayişini bozan ve aile birliğini tehdit eden problemlerin  çözülmesi için gayret ettiklerini belirten Gümrükçüoğlu, “Kadınlar, çocuklar ve  aileler mağdur olmasın istiyoruz. Kadının mağdur olması, eşin, çocuğun ve en  nihayetinde ailenin mağdur olması anlamını taşır. Bizlerin dert ettiği mesele çok  hassas ve topluma ilişkin meseledir. KADEM insani bir temelden yola çıkıyor.  Haksızlıklar karşısında farkındalık kampanyaları düzenliyor, hukuki davaların  takipçisi oluyor.” ifadelerini kullandı.

“KADINLARIN SORUNLARI TOPLUMSAL DUYARLILIK GEREKTİRİR”

KADEM Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar da Isparta’da bir  gülistanlarının bulunmasından dolayı çok mutlu olduklarını ifade etti.

Isparta kadınlarının güçlerine güç katacağını ve yeni ufuklar  açacağını dile getiren Bayraktar, şöyle devam etti:

“KADEM, kadın sorunlarına çözüm üretmek üzere çalışma yapan bir  kuruluş. Bir referans merkezi. Nasıl ki gençlerin, yaşlıların veya engellilerin  sorunları tüm toplumu ilgilendiriyorsa kadınların sorunları da toplumsal bir  duyarlılık gerektirir çünkü toplum bir bütündür. Hedef, bütün bir toplumun huzur  ve refahı olduğuna göre, onu bütün dinamikleriyle ele almak zorundayız. Aynı  şekilde aileyi de kadın, erkek, çocuk bir bütün olarak alıyoruz. Kadını ve erkeği  birbirinin velisi, birbirini tamamlayan varlıklar olarak gören dinimizin bize  öğrettiği de budur. Dolayısıyla nasıl ki ailenin, çocukların sorunları sadece  kadınlar üzerinden  çözülemezse, toplumun, ülkenin sorunları da sadece erkekler  üzerinden çözülemez. Bu sebeple hem evde hem de karar mekanizmalarında dayanışma  ve ortak temsil diyoruz. Ailenin, toplumun refahı ancak kadın erkek el ele,  dayanışma içinde mümkün olabilir.”

Bayraktar, KADEM’in sahaya inip toplum sorunlarıyla yüzleşen ve somut  öneriler getiren, gerektiğinde elini taşın altına koyan dinamik bir yapı olduğunu  vurguladı.  

Isparta kadınlarının kendilerine yeni bir renk ve zenginlik katacağını  dile getiren Bayraktar, şunları söyledi:

“Lavanta Yetiştiriciliğinin Kadın Çiftçilerle Yaygınlaştırılması  Projesi ile Isparta lavanta üretimi konusunda Türkiye’de adres olmuştur.  Isparta’da turizmin gelişmesiyle de bu süreç hem kadınların ekonomik gücünü  artırmış hem de ürettiği artı değerle şehrin kültür ve turizmine katkı  sağlamıştır. KADEM olarak, ülkemizdeki kadın gücü potansiyelini her alanda  mobilize etmek niyetindeyiz. Şayet güçlerimizi birleştirirsek bunu başarır,  Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşma şansını elde edebiliriz.”

KADEM Isparta İl Temsilcisi Gonca Kayacan da Isparta’da verimi ve  katma değeri yüksek çalışmalar yapacaklarını kaydetti.

Ailenin güçlendirilmesine yönelik çalışma yürüteceklerini aktaran  Kayacan, kadınların siyasal, sosyal ve ekonomik alanlarındaki etkinliklerinin  artırılması için projeler hazırlayacaklarını vurguladı.

Konuşmaların ardından dua edildi, açılış kurdelası kesildi.

Moda Park Kongre Merkezi’nde düzenlenen törene  AK Parti Isparta İl  Başkanı Osman Zabun ve vatandaşlar da katıldı.

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.