Süper Kulüp | Müzik | Magazin | Mekanlar | Dedikodular | Cemiyet |

Kurban Bayramı Eylül’ün ayının kaçında? 10 gün tatil oldu mu?

Bu sene Kurban Bayramı Eylül ayının kaçına denk geliyor? Tatil planı yapan binlerce vatandaş 2017 yılı itibariyle Kurban Bayramı 10 gün tatil olacak mı sorularının yanıtı arıyor. İşte Kurban Bayramı tarihi ve resmi tatil günleri…

Kurban Bayramı Eylül’ün ayının kaçında? 10 gün tatil oldu mu?
200
20 Ağustos 2017 - 13:22

Müslümanlar için en önemli aylardan biri olan Kurban Bayramı’ı ayının kaçına denk geliyor. Tatil planını şekil vermek isteyen ve Kurbanlık için bütçesini ayarlamak isteyenlerin merak ettiği 2017 Kurban Bayramı ne zaman olacak? Bu sene Bakanlar Kurulu Kurban Bayramı’nı 10 gün ilan edecek mi? 30 Ağustos Zafer Bayramı ile Kurban Bayramı i birleştirilecek mi? 

2017 KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Kurban Bayramı tarihi, hem kesecek olan vatandaşları hem de planları yapan vatandaşları oldukça meraklandırdı. 2017 yılı itibariyle Kurban Bayramı tarihi kesin olarak belli oldu. Buna göre;

26 Ağustos 2017 – Kamu çalışanlarına tam gün

27 Ağustos 2017 – Kamu çalışanlarına tam gün
28 Ağustos 2017 – Kamu çalışanlarına tam gün
29 Ağustos 2017 – Kamu çalışanlarına tam gün
30 Ağustos 2017 – Zafer Bayramı (tam gün resmi )
31 Ağustos 2017 – Kurban Bayramı Arefesi (kamu çalışanlarına tam gün resmi )
1 2017 – Kurban Bayramı 1. gün (tam gün resmi )
2 2017 – Kurban Bayramı 2. gün (tam gün resmi )
3 2017 – Kurban Bayramı 3. gün (tam gün resmi )
4 2017 – Kurban Bayramı 4. Gün (tam gün resmi )

KURBAN BAYRAMI TATİLİ 10 GÜN OLABİLİR Mİ?

Kurban ına az bir zaman kala vatandaşlar bütçesini ayırmak ve planı yapmak üzere hazırlık sürecine girdi. Diğer yandan vatandaşlar ı için değerlendirecekleri planlarına şekil vermek üzere ının kaç gün olacağıyla ilgili araştırmalara başladı. Kurban Bayramı ile 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın birleşme ihtimali ve daha sonradan belki 10 güne çıkarılması olasılığı vatandaşları uzun soluklu planı için umutlandırdı. Konuya ilişkin Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, vatandaşları yakından ilgilendirecek bu yıl ının kaç gün ilan edileceği hakkında duyuru gerçekleştirildi.

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN’DAN KURBAN BAYRAMI AÇIKLAMASI

Cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kurban Bayramı i hakıkında konuştu. Erdoğan ‘Turizm açısından isabetli olur’ dedi.

“Durum müsaitse turizm açısından isabetli olur. Antalya bugün itibariyle yüzde 80 doluluk oranını yakalamış durumda. Hükümet 10 günü programına aldı, çalışıyor. Salı günü bakanlar kurulumuz var, hayırlı bir adım olur diye düşünüyorum.”

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM’DAN BAYRAM TATİLİ AÇIKLAMASI

Başbakan Binali Yıldırım, Ankara’da cuma namazı çıkışı gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yıldırım’a sorulan ilk soru Kurban Bayramı inin kaç gün olacağıydı. Gazetecilerin sorularına gülerek yanıt veren Yıldırım, “Bayram i ile ilgili kararı salı günü Bakanlar Kurulu’nda alacağız” dedi.

Yıldırım şöyle konuştu:

“Her iki alternatif de değerlendirilecek. Toplumun bir kesimi çalışmaya devamm edelim diyor, bir kısmı i uzatalım diyor. Her ikisinin artısı eksisi düşünülecek salı günü Bakanlar Kurulu’nda karar verilecek.”

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI NUMAN KURTULMUŞ’UN AÇIKLAMASI:

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş,  ı i hakkında henüz herhangi bir kararın belli olmadığını ifade etti.

Habertürk TV’de konuşan Kurtulmuş ayrıca, “belli olmadan herhangi bir şey söylemek, ümit vermek doğru olmaz” dedi.

İHTİMALLER NELER?

Özellikle merkezlerinin merakla beklediği uzatma ve birleştirme kararı bu yıl uzun soluklu olmasa da, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın resmi olması, arefe gününün tam gün ilan edilebilmesi konusunu gündeme taşıdı. Bu gelişmeyle birlikte toplam süresi 6 güne çıkabilir. Diğer bir ihtimalle de 28-29 Ağustos tarihlerinin resmi veya idari ilan edilmesi, in 10 güne çıkmasını mümkün kılabilir.

TATİLE DEĞİL ÇALIŞMAYA İHTİYAÇ VAR

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Kurban Bayramı iyle ilgili açıklama yaptı.

Bakan Zeybekci, “Türkiye olarak den daha çok çalışmaya ve üretmeye ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Bununla ilgili alınacak kararlara da saygı duyuyorum.” diye konuştu.

KURBAN BAYRAMI’NIN ÖNEMİ 

Müslümanlar tarafından Hicri Takvime göre Zilhicce ayının onuncu gününden itibaren dört gün boyunca kutlanan bir dini . Zilhicce ayının onuncu, on birinci ve on ikinci günlerine ‘Eyyâm-ı nahr’ (Kesme günleri) ve bir önceki gün olan Zilhicce ayının dokuzuncu gününe Arife denir. Kurban Bayramı, aynı zamanda İslam âleminin her yıl Mekke’de hac farizasını ifa ettikleri vakittir. Kurban Bayramı, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan birçok ülkede dinî olmasının yanı sıra resmî ilan edilir. Ramazan Bayramı ile beraber İslam dinindeki en önemli iki dan biridir. Hicri takvim bir ay takvimi olduğu için yıllar güneş temelli miladi takvimden 11-12 gün kısadır. Bu nedenle Kurban Bayramı her sene 11-12 gün daha erken kutlanır. Yaklaşık 33 senede bir ı aynı tarihlere tekabül eder.
 
KİMLER KURBAN KESEBİLİR?
 
Kurban kesmek, âkil, baliğ (akıllı, ergen), dinen zengin sayılacak kadar mal varlığına sahip ve mukim olan bir Müslüman’ın yerine getireceği mali bir ibadettir. Temel ihtiyaçlarından ve borcundan başka 80.18 gr. altın veya bunun değerinde para veya eşyaya sahip olan kişi dinen zengindir. Dolayısıyla bu kişi Allah’ın kendisine bahşetmiş olduğu nimetlere şükran ifadesi ve Allah yolunda fedakârlığın nişanesi olarak kesmelidir.

2017 KURBANLIK FİYATLARI NE KADAR?

Hayvancılık sektöründe ithalatta gümrük vergisinin düşürülmesi, dişi düve kesiminin yasaklanması ve et fiyatları tartışmasıyla birlikte, ı öncesi lık fiyatları merak konusu oldu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, dişi düve kesimine yasak getirildiğini ve lık olarak sevkine izin verilmeyeceğini açıkladı.

Piyasada kuzu bulunamadığını dile getiren Kırlıoğlu, bu yıl lık fiyatlarının yüksek olacağını belirtti. Geçen yıla göre artış olacağını savunan Kırlıoğlu, “İnsanlar yetiştirdikleri hayvanları da pahalı olacak diye şimdi satmıyor. Fiyatlar yükselecek. Fiyatlar da cep yakacak. Eğer dışarıdan hayvan bulup zamanı getirmezse fiyatlar artacak. Küçükbaş lıklar bu yıl 1000 liranın üzerine kesin çıkar, kesinlikle altında bulunmaz. Şu anda bile küçükbaş hayvanlar 750-800 liraya mal oluyor. Büyükbaş lıklar ise 18 bin liraya kadar çıkabilir” dedi.

KURBAN’DA KESİLEBİLECEK HAYVANLAR

Kurban; koyun, keçi, sığır, manda ve deveden olur. Bunların dışındaki hayvanlar olarak kesilemezler. Kurban olabilmesi için, lık hayvanın süt dişlerini değiştirmiş olması gerekir. Bu da, deve 5; sığır ve manda 2; koyun ve keçi 1 yaşını doldurunca gerçekleşir. Bunun yanında, 6 ayını tamamlayan koyun, bir yaşını doldurmuş  gibi gösterişli olması halinde edilebilir.  Kurban edilecek hayvanın, sağlıklı, azaları tam ve besili olması, hem ibadet açısından, hem de sağlık bakımından önem arz eder. Bu nedenle, kötürüm derecesinde hasta, zayıf ve düşkün, bir veya iki gözü kör, boynuzları kırık, dili, kuyruğu, kulakları ve memesi kesik, dişlerinin tamamı veya çoğu dökük hayvanlardan olmaz. Ancak, hayvanın doğuştan boynuzsuz olması, şaşı, topal, hafif hasta, bir kulağı delik veya yırtılmış olması, edilmesine mani teşkil etmez. 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.