Süper Kulüp | Müzik | Magazin | Mekanlar | Dedikodular | Cemiyet |

Kurbanlık telaşı başladı

Edirne’nin Keşan ilçesinde 1 Eylül 2017 Cuma günü itibarıyla başlayacak Kurban Bayramı öncesinde yaşanan kurbanlık alışverişlerinin giderek arttığı belirtildi.

Kurbanlık telaşı başladı
220
20 Ağustos 2017 - 14:41

Edirne’nin Keşan ilçesinde 1 Eylül 2017 Cuma günü itibarıyla başlayacak Kurban Bayramı öncesinde yaşanan ık alışverişlerinin giderek arttığı belirtildi.

Kurbanlık satışlarında büyükbaş hayvanların revaçta olduğu ve bu yılki Kurban Bayramı için pazarlıkların erken başladığı bildirildi. Önceki yıllarda bölge yetiştiricileri ık satmak için İstanbul’a giderken, bu yıl ise, İstanbul’dan vatandaşlar ık almak için bölgeye geldiği görüldü.

Satışlar erken başladı

Konuyla ilgili bilgi veren yetiştirici Ferdi Narlı, kurban alışverişlerinin bu yıl erken başladığını ve bununla birlikte erken biteceğini ifade ederek, “Bu sene herkes ığını erkenden ayırttı. Hiç kimse ık alışverişini son günlere bırakmak istemiyor” dedi.

Bu yılki büyükbaş ıklarda baskül fiyatın 20 TL olarak açıklandığını dile getiren Narlı, fiyatların makul olduğunu ve büyükbaş ıklarda hisse başına düşen miktarın 1500-1700 TL arasında değiştiğini söyledi.

Öncelikli tercih Keşan

Yüksek et kalitesi nedeniyle bölge hayvanının iç piyasada da öncelikli rağbet gördüğüne dikkat çeken Ferdi Narlı, “Önceki yıllarda bölgemizdeki yetiştiriciler elinde kalan ıkları satmak için İstanbul’a götürmek zorunda kalıyordu. Orada günlerce yatıp kalkıp ıklarını satmaya çalışıyordu. Ancak, bölgemizdeki hayvanlarımızın kalitesi her geçen gün arttığı için artık İstanbullu alıcılar ık almak için bölgemize yani yetiştiricilerin ayağına gelmeye başladı. Kurbanlık almak ve kurbanını kestirmek için İstanbul’dan bölgeye gelenler öncelikli olarak Keşan’ı tercih ediyor. Önce gelip hayvanını seçiyor sonra da bayram günü gelip Keşan Ticaret Borsası Mezbahasında sadece duasını yaparak ığını kestirip, saf etini alıyor ve İstanbul’a dönüyor. İstanbullu müşterilerimiz hem kaliteli kurban almış, hem de kesimini sağlıklı bir şekilde yapmış oluyor” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.