Süper Kulüp | Müzik | Magazin | Mekanlar | Dedikodular | Cemiyet |

Lübnan ordusu DEAŞ’a karşı operasyon başlattı

Lübnan ordusu, bu sabah doğuda Suriye sınıterör örgütü DEAŞ’a karşı operasyon başlattığını duyurdu.

Lübnan ordusu DEAŞ’a karşı operasyon başlattı
220
19 Ağustos 2017 - 21:26

Genelkurmay Başkanı General Joseph Avn, bu sabah yaptığı yazılı açıklamada, Ra’s Baalkbek, El-Fakiha ve El-Kaa kasabalarının dağlık bölgesindeki DEAŞ’a “Dağların şafağı” adlı u klarını belirtti.

Açıklamanın yapıldığı saatlerde nun, dağlık bölgedeki DEAŞ mevzilerine yönelik ğı yoğun ha ve roket saldırısı devam ediyor. Hava Kuvvetlerine bağlı helikopter de a destek veriyor.

Operasyonun gerçekleştiği bölgeye giden yollar, ordu tarafından kapatılmış durumda. Gazeteciler dahil kimsenin bölgeye girişine izin verilmiyor.

Kızıl Haç Genel Sekreteri George Kataneh, bölgede 180 civarında gönüllü sağlık personelinin görevlendirildiğini ve çok sayıda ambulansın bekletildiğini, ihtiyaç duyulması halinde orduya tıbbi yardım sağlamaya hazır olduklarını açıkladı.

Sabah saatlerinde Savunma Bakanlığı binasına giden Cumhurbaşkanı Mişel Avn da u yakından takip ediyor.

Esed rejimi ve İran destekli Hizbullah örgütü de bu sabah yaptıkları açıklama ile Suriye’nin sınırında DEAŞ’a klarını duyurdu.

lı yetkililer, un Suriye rejimi ve Hizbullah ile koordineli olmadığını vurgularken, bazı medya organları bunun gerçeği yansıtmadığını ve taraflar arasında koordinasyonun bulunduğunu iddia ediyor.

, uzun zamandır Suriye sınırındaki Ra’s Baalbek ve El-Kaa kasabalarında asker sayısını artırıyor ve ağır silahlar başta olmak üzere bölgeye malzeme sevkiyatı yapıyordu.

hükümeti, 10 Ağustos’ta orduya, bölgedeki DEAŞ unsurlarına emri vermişti. Ordu birlikleri, birkaç aydır belli aralıklarla gerçekleşen dağlık kesimlerdeki DEAŞ mevzilerine yönelik füze ve ha saldırılarını son günlerde artırmıştı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.