Süper Kulüp | Müzik | Magazin | Mekanlar | Dedikodular | Cemiyet |

MBA’dan toplumsal sorunlara çözüm üreten ders

Medicana Eğitim Grubu çatısı altında faaliyet gösteren MBA Okulları, lise öğrencilerine yönelik “Community Involvement Programı (CIP)/ Topluma Hizmet Programı”nı hayata geçirdi.

MBA’dan toplumsal sorunlara çözüm üreten ders
76
08 Mayıs 2019 - 21:44

CIP dersi kapsamında öğrencilere toplumsal sorumluluk bilincini kuramsal ve uygulamalı olarak kazandırmak ve onların uygulama esnasında iş birliği, dayanışma, etkili iletişim ve öz değerlendirme becerilerini geliştirmek amaçlanıyor. Programın ilk etabına Anadolu ve fen liselerinde okuyan öğrenciler dahil olacak. Bu dersi alan öğrenciler, yerel ve evrensel sorunlara karşı yeni projeler üretecek ve sorunları çözmede aktif rol alacaklar.

Projeleri yürütürken hem proje içinde hem de dışında etkili iletişim kuracak öğrenciler, panel, konferans, kongre, sempozyum gibi bilimsel etkinliklere izleyici, konuşmacı ya da düzenleyici olarak katılacaklar. Aynı zamanda öz değerlendirme becerilerini geliştirecek; bütün bu etkinliklerde yaratıcı düşünme becerilerini kullanacaklar.

Lise öğrencilerinin yurt dışı üniversite kabulleri için de avantaj sağlayacak program bir sonraki aşamasında, anaokulundan liseye eğitimin tüm seviyelerini kapsayacak. Öğrencilerin küçük yaştan itibaren ve yaş gruplarının elverdiği çalışmalara dahil olmalarının amaçlandığı program, yaş ve ilgi alanlarına göre çeşitlendirilecek. Engellilerle birlikte yaşam, yaşlılara destek, çevreye saygı, sağlık sorunlarına çözüm, canlıların korunması ve benzeri konularda ilgi alanlarına göre karar veren öğrenciler, uygun STK’larla çalışacaklar. Proje çalışmalarında aktif görev alacak her öğrenci ilgi alanına göre üstlendiği projeyi yürütecek ve Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimi Proje Yöneticisine sunacak. Onay aldıktan sonra da kendi ürettiği projesini uygulayacak.

Lise kademesindeki bir öğrenci yılda en az 15 saat projesini uyguladığını belgelendirecek. Bir öğrenci tüm lise eğitimi boyunca toplam 75 saat çalışma yapmış olacak.

Çalışma zorunluluğunu yerine getiren, çalışmalarını belgeleyen ve portfolyo sunumu haline getiren öğrencilerin projeleri, okul ve STK ile birlikte değerlendirilecek. Öğrenciler etkin çalışmalarının karşılığında sertifika alacak ve portfolyolarında yaptıkları hizmet saati kadar belgelendirecekler. Okul senatosunda ayrıca bir CIP Başkanı seçimi yapılarak topluma hizmet projesi okul meclisinin de takibinde yürütülecek.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.