Süper Kulüp | Müzik | Magazin | Mekanlar | Dedikodular | Cemiyet |

Mehmet Cengiz’den vergi borcu açıklaması

Cengiz Holding, “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” kampanyasına yaptığı bağışın ardından gündeme gelen silinen vergi borcu hakkında yaptığı açıklamada vergi denetmeninin hatalı rapor sunduğunu, bakanlığın kayıtlarında resmi deliller olduğunu ifade eti.

Mehmet Cengiz’den vergi borcu açıklaması
15
08 Nisan 2020 - 5:06

Cengiz Holding’in “Biz Bize Geliriz Türkiyem” kampanyasına  34 milyon liralık bağış yapmasının ardından silinen 524 milyon liralık vergi borcu tekrar gündeme gelmişti. Konu kamuyounda tepkiyle karşılanırken Meclis’te de ele alınmıştı. Cengiz Holding, iddialar hakkında bir açıklama yayınladı. Açıklama şu şekilde:

“Bazı basın organlarında ve dün TBMM kürsüsünde gündeme getirilen, grup şirketlerimizden Cengiz İnş. San. ve Tic. A.Ş’nin vergi borcunun haksız olarak silindiğine ilişkin iddialara karşı kamuoyunu aydınlatma gereği doğmuştur: İddialara konu olay, Cengiz İnş. San. ve Tic. A.Ş’nin kendi mülkiyetinde bulunan Antalya’daki bir otelin satışından kaynaklanmaktadır. O dönemde yürürlükte bulunan 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu’nun “5. maddesinin 1. fıkrasının e” bendinde, kurumların en az iki tam yıl süreyle aktiflerinde yer alan taşınmazları satışından doğan kazançların %75’lik kısmı kurumlar vergisinden müstesna tutulmuştur. Konuyu denetleyen vergi inceleme elemanı bu kanun ve bu maddeyi görmezden gelerek açıkça kanuna aykırı rapor düzenlemiştir. İtirazımız üzerine de Maliye Bakanlığı Merkezi Uzlaşma Komisyonu konuyu inceleyerek, vergi denetmeninin raporunun hatalı olduğunu tespit etmiştir. Bakanlığın kayıtlarında resmi delillerle sabit olduğu üzere konunun özü budur.

Ortada hukuken kesinleşmiş ne bir vergi, dolayısıyla da ne de bir vergi borcu vardır. Cengiz İnş. San. ve Tic. A.Ş’nin bir kuruşluk vergi borcu da bulunmamaktadır. Cumhurbaşkanımızın önderliğinde başlatılan Covid19 salgını ile mücadelede “Biz Bize yeteriz TÜRKİYEM” kampanyasına Cengiz Şirketler Gurubu olarak verdiğimiz güçlü destek nedeniyle, birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz bu zamanda, bu konuyu gündeme getirenlerin amaçlarını kamuoyunun yüksek takdirine bırakıyoruz. Bizler Cengiz Şirketler Gurubu olarak tüm işletmelerimiz ile ülkemiz ekonomisinin hizmetinde tüm imkanlarımız ile de milletimizin yanında olmaya devam edeceğiz.”

İsmail Küçükkaya ise bu sabah İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat programında şunları açıkladı; Beni dün akşam aradı. Kendisine vergi borcunun doğru olup olmadığını sordum. Kendisi bana, “Vergi borcunun FETÖ’cü bir vergi denetmeni tarafından yazıldığını söyledi.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.