Süper Kulüp Magazin | Haberleri

Meme kanseri hastalarına ücretsiz sanal terapi

Kadınların yakalandığı kanser türlerinde ilk sırayı meme kanseri alıyor. Dünya genelinde yılda bir milyon kadına meme kanseri teşhisi konuluyor.

Meme kanseri hastalarına ücretsiz sanal terapi
215
01 Ekim 2017 - 1:31

Türkiye’de ise yılda yaklaşık 20 bin kadına meme kanseri tanısı konuluyor. “Metastatik meme kanseri” ise diğer organlara da sıçrayarak birçok hasta ve hasta yakınının hayatını kabusa çevirirken ölümlere neden oluyor. Aileleri de derinden etkileyen metastatik meme kanserinin psikolojik etkilerine karşı bugünden itibaren ilginç bir sosyal sorumluluk projesi hayata geçirilecek.  Metastatik Meme Kanseri Derneği ile Avrupa Meme Kanseri Koalisyonu ortaklığı ile hasta ve hasta yakınlarının psikolojik yükünü hafifletmeyi amaçlayan “Kansere Karşı 1 İz Kampanyası” ile sosyal medya üzerinden ücretsiz psikolojik danışmanlık hizmeti verilecek.

‘Dayanışma ağı’

Meme kanserine karşı kadın dayanışması olarak tanımlanan sosyal sorumluk projesi hakkında bilgi veren Onko Psikolog Elçin Biçer, şöyle konuştu:

“Meme kanseri kaynaklı ölümlerin yüzde 90’ı metastazlar nedeniyle oluşuyor ancak hastalar yeterli bilgiye ulaşmakta güçlük çekiyor. Metastatik meme kanseri tedavi sürecinde psikolojik destek konusunda, önde gelen hasta derneklerinden toplanan sorulara yanıtlar hazırladık. Bu sorular Youtube’a yüklenerek tüm hasta ve yakınlarının erişimine açılacak. Bu sayede kadınlar arasında bir dayanışma ağı da kurmuş olacağız” dedi.

10 video gelecek

Biçer, “Metastatik meme kanserli bir kişi, belirsizlikle her gün karşılaşır. Onu anlamlandırmaya, netleştirmeye çalışır. Daha çok dua eder ya da spiritüel konulara daha fazla ilgi gösterir. Kişi, belirsizliğin yarattığı korku, kaygı ve stres ile işgal edilmiş hissediyorsa bir psikolog ile görüşmesi teşvik edilmeli. Bu noktada maddi imkansızlar içinde olan hastalara on terapi videosunu yayınlayacağız. Hastalar ücretsiz olarak psikolojik yardım alma olma olanağına kavuşacak” ifadelerini kullandı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.