Süper Kulüp | Müzik | Magazin | Mekanlar | Dedikodular | Cemiyet |

Millet korona Nusret Bayraktar rant derdinde!

Çekmeköy’de belediyeye ait arazide AKP’li eski vekil Nusret Bayraktar’ın sahibi olduğu villa ve AVM inşaatı başladı. CHP’li Ataman “Erdoğan’ın adıyla rant yaratılmasın” dedi…

Millet korona Nusret Bayraktar rant derdinde!
12
01 Nisan 2020 - 7:13

Merkez Mahallesi’nde belediye arazisinin de içinde bulunduğu yaklaşık 15 bin metrekarelik arsa üzerinde başlayan inşaat tepkilere neden oldu.

Tepki çeken villa ve AVM inşaatı için 2018 ve 2020 yılında iki ayrı ruhsatın düzenlendiği yaklaşık 14 bin metrekarelik üç adet parselde, yapı sahibi olarak eski Beyoğlu Belediye Başkanı ve eski AKP milletvekili “ ve hissedarları” gözüküyor.

Bu arazi içinde bulunan bir parsel, inşaatı oldukça dikkat çekici hale getiriyor. Çünkü inşaat ruhsatı düzenlenen parseller içinde bulunmayan ancak arazinin içinde kalan yaklaşık bin metrekarelik Belediyesi’ne ait parsel, 2018 yılında Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı’na tahsis edildi.

BAYRAKTAR İSTEDİ

Tahsis başvurusu 11 Ekim 2018 tarihinde Belediyesi Emlak ve İstimlak Müdürlüğü’ne, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı adına mütevelli heyeti başkanı tarafından yapıldı.

Vakıftan gelen talep doğrultusunda önce belediyeye ait yaklaşık 1000 metrekarelik iki parsel birleştirilerek tek parsel haline getirildi.

Ardından 8 Kasım 2018 tarihli Belediye Meclisi’nde Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı ile Belediyesi arasında ortak hizmet projesi yapıldı.

Ve proje kapsamında belediyeye ait parsellerin vakıf hizmetlerinde kullanmak üzere 25 yıllığına vakfa tahsisi uygun bulundu. Tahsis kararına dönemin CHP’li İmar Komisyonu üyesi Hakkı Çelik ret oyu verdi.

Karar CHP grubunun muhalefeti ile belediye meclisinde oy çokluğu ile kabul edildi.

KAFALAR KARIŞTI

CHP’li İBB Meclis Üyesi Nadir Ataman, arazinin 25 yıllığına vakfa tahsis edildiğini söyledi. Yapı sahibi ’ın, belediye arazisinin tahsis edildiği vakfın da yöneticisi olmasının soru işaretleri yarattığını söyleyen Ataman “Belediye arazisinin nasıl değerlendirileceği merak konusu.

Cumhurbaşkanının adı kullanılarak milyonlarca liralık rant yaratılmasın. Vakfa tahsis edilen belediye mülkü, vakfın amaçları için kullanılsın” dedi.

 

NUSRET BAYRAKTAR KiMDiR?

Rize Ardeşen doğumlu , 1976 yılında Yıldız Üniversitesi Makine Fakültesi’ni bitirdi. Bir süre serbest makine mühendisi olarak çalıştı.

1993-1994 yıllarında Beyoğlu İlçe Başkanlığı, 1994 -1999 yıllarında Beyoğlu Belediye Başkanlığı, 2001-2002 AK Parti İstanbul İl Kurucu Yönetim Kurulu üyeliği yaptı.

Beyoğlu Eğitim ve Hizmet Vakfı ile Beyoğlu İnsan ve Çevre Vakfı Kurucu üyeliği, Kasımpaşa Spor Kulübü Başkanlığı’nın yanı sıra çeşitli sivil toplum kuruluşlarında görev aldı. Bayraktar, İstanbul 1. Bölge’den, 3 Kasım 2002’de, 22 Temmuz 2007

Genel seçimlerinde ise AKP’den İstanbul Milletvekili seçildi. Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanlığı yaptı. Şu anda Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı olarak görev yapıyor.

Özlem Güvemli/Sözcü

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.