SON DAKİKA

BU OYUNA DİKKAT!

Kadına yönelik şiddet “MOR” ile tiyatroda

Bu haber 16 Kasım 2018 - 0:42 'de eklendi ve 418 kez görüntülendi.
Kadına yönelik şiddet “MOR” ile tiyatroda

Kadıköy Halk Tiyatrosu, kadınlara yönelik şiddeti tiyatro sahnesine taşıdı. Sığınma evinde yaşayan 5 kadının yaşanmış hikayelerinin anlatıldığı “Mor” adlı oyun 2. sezonunda sahnelenmeye devam ediyor. Geçtiğimiz sezon basında çok ses getirdiği için Kıbrıs cumhurbaşkanlığı himayesinde oynanan mor, Türkiye’de de turne yaparak küçük kasabalara kadar ulaştı.

Sığınma evinde yaşayan 5 kadının hikayesinin anlatıldığı Mor isimli tiyatro oyunu, kadınlara yönelik şiddeti her boyutuyla gözler önüne seriyor. Yaşanmış hikayelerden uyarlanan oyun; fiziksel, cinsel, ekonomik, sözel ve duygusal şiddete uğramış kadınları anlatıyor. 5 kadının günlük yaşamlarını, çekişmelerini, sosyal hayatlarını, alışkanlıklarını, dedikodularını, sırlarını birbiriyle ve seyirciyle paylaştıkları oyun, eğlence ve hüznü harmanlayarak kadınların yaşantılarını seyirciye aktarıyor.

“Mor” oyununun yazarı ve yönetmeni Ali Yalçıner, kadınlara yönelik şiddetle ilgili bir oyunu tüm gerçekliğiyle sahneye taşımanın gerekliliğini şu sözlerle aktarıyor: “Ülkemizin en büyük sorunlarından biri olan kadına yönelik şiddeti, fiziksel şiddetin yanı sıra cinsel, ekonomik, sözel ve duygusal biçimleriyle sahneye taşıdık. Yaşanmış hikayelerden yola çıkarak kurguladığımız oyunumuzda, şiddetin birçok çeşidinin olduğunu vurguluyoruz. Genelde kadınlar korku, endişe gibi sebeplerle yaşadıkları hikayeleri gizleyebiliyor. Bizler bu hikayelerin şiddete uğrayanlar tarafından tiyatro aracılığıyla topluma anlatılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu nedenle bu oyunu sahneliyoruz. Toplumun her kesiminden kadının kendisinden bir şeyler bulacağı oyunumuzda, gündelik hayatı kendi doğallığında sahneliyoruz.”

Dramaturjisini Ragıp Ertuğrul’un, müziklerini Bülent Bayrak’ın, kostüm tasarımını Merih Sualp’in yaptığı oyunda; Ayşegül Yalçıner, Canan Tuğaner, Eda Özdemir, Hafize Balkan, Kadriye Çetinkaya ve Nazlı Yanılmaz rol alıyor.

“Mor” adlı oyun,

17 Kasım Cumartesi 20:30 Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi’nde izlenebilir. Biletler biletix ve gişede…

Haber: Süper Kulüp
Foto :  Halil Ergin