Süper Kulüp | Müzik | Magazin | Mekanlar | Dedikodular | Cemiyet |

Ne kadar ben o kadar tehlike!

Yrd. Doç. Dr. Sibel Duysak, benlerin şeklinde değişiklik veya sayılarında artış olması durumunda mutlaka bir hekime başvurulması gerektiği konusunda uyardı.

Ne kadar ben o kadar tehlike!
238
19 Ağustos 2017 - 13:23

Melanosit adı verilen ve deriye rengini veren hücrelerin gruplaşması ile oluşan ler, doğuştan olabileceği gibi zaman içerisinde de ortaya çıkabiliyor. DoktorTakvimi.com doktorlarından Yrd. Doç. Dr. Sibel Duysak, bazı lerin iyi huylu ve zararsız olabileceğini, bazılarının ise zaman içerisinde büyüyüp renk ve şekil değiştirerek Malin Melanom denilen, derinin en kötü seyirli kanserine dönüşebileceğini söyledi.

Sık gözlenmeleri ve kansere çevirme potansiyelleri nedeniyle lerin önemsenmesi gerektiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Sibel Duysak, hangi durumlarda uzman yardımı alınması gerektiğini açıkladı.

Nelere dikkat etmeli
Sınırları düzensiz, çapları 5-6 mm üzerinde asimetrik görünümde olabilen lere “displastik ler” deniyor. Sıradan lerden farklı görünüme sahip olan “displastik” ler, malinite yani kanser potansiyeli taşıyor. Var olan bir displastik den Melanom gelişimi olasılığı nadir görülüyor. Dikkat edilmesi gereken nokta, displastik in de diğer sıradan ler gibi erişkin dönemde aynı kalması ve değişim göstermemesi. Değişim olduğunda, Melanom gelişimi de söz konusu olabiliyor. Bu tarz lere sahip kişilerin normal deri üzerinde gelişebilecek melanom riskleri, displastik i olmayan kişilere göre daha yüksek oluyor.

Et i olarak nitelendirilen; çoğunlukla deri renginde, deri yüzeyinden kabarık küçük saplı görünümde olan lerin zararsız olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Sibel Duysak, kişilere estetik kaygı ve herhangi bir rahatsızlık vermediği sürece tedavi edilmelerine gerek olmadığını söylüyor.

Yrd. Doç. Dr. Sibel Duysak, hangi çeşitte olursa olsun dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle sıraladı:

– Benlerinizde birdenbire sayıca artış varsa,

– Mevcut lerde renk ve boyut değişimi gelişti ise,

– Benler üzerinde kaşınma, ağrı, kanama ve yara oluşumu var ise,

Mutlaka uzman hekime başvurulup lerin inceletilmesi gerekiyor.

Ayrıca, 50 yaş üzeri herkesin melanom için bir kez deri muayenesi olması gerekiyor. Displastik veya konjenital i olanların, çok sayıda (50 ve üzeri) i olanların, ailesinde melanom olanların ve daha önce melanom veya diğer türde cilt kanseri geçirmiş olanların da yılda en az iki kez deri muayenesi olması gerekiyor. 35 yaştan sonra yeni oluştuysa veya eski bir de değişiklik olursa da doktora başvurmakta yarar var.

Güneşten mutlaka korunun
Benlerin çok iyi takip edilmesi ve mutlaka güneşten korunması gerekiyor. Ancak korunmanın yalnızca tatilde denize girerken değil, günlük hayatta da devam etmesi büyük önem taşıyor. Yrd. Doç. Dr. Sibel Duysak, güneşten koruyucu kremin her sabah yüz, boyun, kollara, ellere ve açıkta kalan vücut alanlarına sürülüp bu işlemin 3-4 saatte bir tekrar edilmesini öneriyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.