Süper Kulüp | Müzik | Magazin | Mekanlar | Dedikodular | Cemiyet |

Okullar ne zaman açılacak? 2017 – 2018 Yaz tatili uzuyor mu?

Yaz tatilinin bitmesine az bir zaman kala öğrenciler ve veliler 2017 yılı okullar ne zaman açılacak sorularını sormaya başladı. Peşi sıra gelen sorular nihayetinde Milli Eğitim Bakanlığı okulların ne zaman açılacağına ilişkin açıklama yaptı. İşte 2017 – 2018 eğitim öğretim yılı takvimi…

Okullar ne zaman açılacak? 2017 – 2018 Yaz tatili uzuyor mu?
236
19 Ağustos 2017 - 11:14

Karnelerin dağıtılması ile birlikte binlerce öğrenci yaz ne girdi. Uzun soluklu tatil planı yapan veliler ise yılı itibariyle okulların ne açılacağını merak ediyor. Peki bu sene yaz uzatılacak mı? MEB – Milli Eğitim Bakanlığı bu sorulara istinaden eğitim öğretim yılı takvimini yayımladı. Öğrencilerin ise cevabını ısrarla aradığı okullar ne sorusu ise yanıt bulmuş oldu.

İŞTE OKULLARIN AÇILMA TARİHİ

9 Haziran Cuma günü itibari ile 2016- öğretim yılı geride sona erdi. Öğrencilerin karnelerini almasının ardından İlk ve Orta derecedeki okullar liseler ve üniversiteler yaz üç ay tatile girdi. Yılın yorgunluğunu ve stresini üstlerinden atmaları için yaptıkları  yaz ne bitecek? 

- Eğitim öğretim yılı 18 Eylül Pazartesi günü, okul öncesi, ilkokul birinci sınıf, ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 5’inci sınıflarındaki öğrenciler eğitim ve öğretime hazırlanması, okulların açıldığı hafta içerisinde dersler ile eş lı olarak yapılacak.

Özellikle sosyal medya üzerinden sorulan yaz süresi uzatılacak mı sorusuna ilişkin yapılan açıklamada MEB’in yayınlandığı eğitim öğretim yılı takvimine uyulacağı bu okulların bu tarihler doğrultusuna açılacağı bildirildi.

okulların-açılma-tarihi

YILINDA 15 TATİLİ NE ZAMAN?

Takvimde yer alan tarihlere göre ikinci kanaat dönemi yarıyıl , 22 Ocak – 2 Şubat tarihleri arasında yapılacak. İkinci kanaat dönemi ise 5 Şubat Pazartesi başlayacak.

- EĞİTİM- ÖĞRETİM YILINDA OKULLAR NE ZAMAN KAPANACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı’nca hazırlanan çalışma takvimine göre 18 Eylül ’de başlayan - eğitim öğretim yılı 8 Haziran ’de sona erecek ve öğrenciler yine yaz ne girecek.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre -2019 eğitim öğretim yılı ise 17 Eylül Pazartesi başlayacak.

YILINDA KALAN RESMİ TATİLLER

24 Haziran Ramazan Bayramı Arifesi (Cumartesi günü)
25 Haziran Ramazan Bayramı 1.gün (Pazar günü)
26 Haziran Ramazan Bayramı 2.gün (Pazartesi günü)
27 Haziran Ramazan Bayramı 3.gün (Salı günü)
15 Temmuz Demokrasi Bayramı (Cumartesi günü)
30 Ağustos Zafer Bayramı (Çarşamba günü)

Kurban Bayramı ne ? ın açılmasından sonra mı?

yılı itibariyle Kurban Bayramı ne olacak soruları öğrenciler tarafından sorulmaya başlandı. ni uzatmak isteyenlerin merakla sorduğu Kurban Bayramı okulların tatil olması dönemine denk geliyor. İşte Kurban Bayramı net tarihi.

31 Ağustos Kurban Bayramı Arifesi (Perşembe günü)
1 Eylül Kurban Bayramı 1.gün (Cuma günü)
2 Eylül Kurban Bayramı 2.gün (Cumartesi günü)
3 Eylül Kurban Bayramı 3.gün (Pazar günü)
4 Eylül Kurban Bayramı 4.gün (Pazartesi günü)
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı (Pazar gününe denk geliyor)

okullar-yaz-tatili

YAZ TATİLİ KISALACAK MI?

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ni kaldırma gibi bir düşüncemiz yok. Ancak yaz ni öğrencilerimize etkin bir şekilde vermek istiyoruz” dedi.

İşte MEB’ten gelen o açıklama: “Öğrencilerimize çağın gerektirmiş olduğu bütün bilgileri vermeyi gaye edindik. Ancak eğitim süresini kısaltmadan, vermiş olduğumuz tatil süresi içerisinde eğitimi, etkili ve en özünü vermeyi amaç ediniyoruz. ni kaldırma gibi bir düşüncemiz yok. Ancak yaz ni öğrencilerimize etkin bir şekilde vermek istiyoruz. Birçok yerde okul döneminde olduğu gibi, yaz tatillerinde de destekleme eğitimleri veriyoruz. Daha etkin bir şekilde tatilleri kullanmak için de bir çalışmamız var. Daha iyiyi yakalamak için çalışmaya devam edeceğiz. 1930’lardaki sistemi kullanmaya devam.” dedi

OKUMA ALIŞKANLIĞI NASIL KAZANILIR?

->Çocukluk, kişiliğin oluşum göstermeye başladığı bir dönemdir. Bu nedenle kitap okuma alışkanlığının kazanılmasında en uygun çocukluk dönemidir.

Küçük çocukların okuma alışkanlığının oluşmasında öncelikli olarak ailenin rolü son derece büyüktür.

->Okuma alışkanlığı kazanımını elde edebilmek için temelinin ailede atılması ve devamında da eğitim sistemin bir parçası olan öğretmenler tarafından atılması gerekir.

->Okumaya ne kadar erken yaşta başlanırsa kitap okuma alışkanlığına sahip olmak o kadar etkili olur. Çocuğunuz bu alışkanlığı ne kadar geç edinmeye çalışırsa kitap okumaya başlaması ve bunun devamını getirmesi de bir o kadar güç olur.

Bu bağlamda evebeynlerin çocuklarına sergiledikleri tutum ve alışkanlıklar kitap okuma alışkanlığının oluşmasında önemli ana faktöre girmektedir.

->Evebeynlerin küçük yaşlardan itibaren çocuklarına kitap okuma alışkanlığını kazanabilmeleri için onlara bu konuda özel olarak vakit ayırması gerekmektedir. Bunun için de çocuğunun ilgi düzeyine ve yaşına uygun kitaplar seçerek kitap okumayı sevmesini ve böylece bunu bir alışkanlık haline getirmesini sağlayabilirler.

->Evin içerisindeki kitaplar devamlı çocuğun erişebileceği yerlerde yani göz önünde bulundurulmalıdır. Bunun yapılması çocukların istedikleri kitapları ulaşmasını, incelemesini ve hatta okumasını sağlayacaktır. Evde çocuğunun elinin altında bulunan kitaplar çocukların dikkatini çekip kitaplara yönelmesini sağlayacaktır.

->Bir diğer önemli nokta da, evebeynlerin çocuklarına rol-model olmaları gerekmektedir. Yani çocukta kitap okuma alışkanlığının oluşması için evebeynler de kitap okuyarak ve daima çocuğunun kitap okumasını destekleyip teşvikte bulunarak bunu sağlayabilirler.

->Ae ve babalar çocuklar da kitap okuma alışkanlığı için bir ödül sistemi oluşturmalıdır. Verilecek ödüller çocuğun kitap okuması için motive kaynağı olmaktadır. Örneğin ona ilgi düzeylerine ve yaşına göre yeni kitaplar alın veya birlikte kitapçıya gidip çocuğun istediği herhangi bir kitabı alın. Kısaca çocuğun o kitabı sahiplenmesine fırsat tanıyın, çünkü sahiplenmek çocuğun haz duygusunu artıracak ve kitap okuma alışkanlığının oluşmasını sağlayacaktır.

->Evde çocukla birlikte belirli larda kitap okuma saati uygulanmalıdır. Evebeynlerini gören çocuğun kitap okuma alışkanlığı daha da pekişecek ve kitapları sevmesinde etken görevi görecektir. Evebeyn olarak ne kadar kitap okuduğunuz çocuklar tarafından gözlemlenir ve kitap okuma alışkanlığı oluşumunda bunun etkisi oldukça büyüktür.

->Kitap okumanın ardından çocukla kitap hakkında sohbet etmekle çocuğuna göstereceği ilgi ve vereceği destek çocukların bugün ve gelecekte okuyan ve ne istediğini bilen bireyler olmasını sağlayacaktır.

->Çocuğun kitap okuma alışkanlığını kazanması için evde aktif katılımlar yapacak ortamlar hazırlayın. Örneğin çocuğunuzdan sesli kitap okuma yapmasını isteyebilirsiniz veya bir önceki örnekte olduğu gibi kitap okuduktan sonra kitap hakkında fikirlerini içeren sohbetler edebilirsiniz.

->Çocuklara devamlı olarak kitap okumanın gerekliliği ve önemi anlatılmalıdır. Kitap okuma alışkanlığının pekişmesinde yine önemli faktörler arasına girecektir. Çocuk bu sayede kitap okumanın gerekliliği ve önemi hakkında farkındalık sahibi olacak ve kitap okumayı yaşamının vazgeçilmez bir parçası haline getirecektir.

YAZ TATİLİ NASIL DEĞERLENDİRİLMELİ?

9 Haziran  yılı itibariyle tüm okullar yaz ne girdi. Karnelerini ve başarı belgelerini alan öğrenciler yoğun geçen bir eğitim öğretim döneminin ardından tatile başladı. Peki öğrenciler yaz ni nasıl değerlendirmeli? ın kapanınca ders çalışılmalı mı? İşte yılı yaz ni nasıl değerlendirmeniz gerektiği hakkında önemli ipuçları

1. Müzeleri gezin

boyunca yapılacak en iyi şeylerden bir tanesi görülmesi gereken yerleri ziyaret etmek. Mesela bu yaz bir müze kart alıp, müzeleri ziyaret etmeye ne dersiniz… Topkapı Sarayı, Dolmabahçe, Ayasofya Camii, Yerebatan Sarnıcı ilk aklımıza gelen yerler. Hatta eminiz ki ae babalarınız bile bu ziyarette size keyifle eşlik edeceklerdir. 

2. Boğaz turu yapın

nde İstanbul’da olacaklar ya da yolu İstanbul’a düşecekler boğaz turu ile İstanbul’un keyfini çıkartabilirler. Eminönü’nden kalkan vapurlarla 10 TL’ye 1,5 saat sürecek bir İstanbul Boğazı turu yapabilirsiniz. 

3. Kur’an kursuna yazılın

tatilleri Kur’an-ı Kerim okumayı öğrenmek için çok önemli fırsat. Çoğumuz Kur’an-ı Kerim’i okumayı yaz tatillerinde gittiğimiz kurslarda öğrenmişizdir. Hemen hatırlatalım, Diyanet İşleri Başkanlığı geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da çocuklara yönelik kurslar veriyor. 

4. Kur’an-ı Kerim’i hatmedin

Kur’an okumayı biliyorsanız, bu yaz nde Kur’an-ı Kerim’i hatmetmeye niyet edin. Ramazan ayı da yaz ne denk gelmişken, takip edeceğiniz mukabeleler ile hatim etme gayretinde bulunun. 

5. Teravih namazlarına gidin

Ramazan ayında iftardan sonra teravih namazı için arkadaşlarınızla birlikte toplanıp camide teravih namazı kılın. Böylece hem toplu halde namaz kılmanın zevkine varacak hem de bu anılar yıllar geçse de hiç unutamayacağınız anılar olarak belleğinizde kalmış olacak.

6. Dalından meyve koparın

Şehirde doğup büyümüş büyükler olarak bizlerin en büyük eksiklerinden bir tanesi meyveyi dalından koparıp yemenin ne kadar büyük bir zevk olduğunun farkına varamamış olmak. Bu yaz işte bu zevkin tadına varmak için eğer varsa mutlaka köyünüze gidin, ağaçtan meyve toplayın.

7. Ihlamur kokusunu içinize çekin

Ihlamur ağaçlarının olağanüstü güzel, minik, açık sarı çiçekleri açmaya ve de kokmaya başladı bile. İşte tam da bu lar ıhlamur kokusunu içinize çekmenin vaktidir. Ama acele edin çünkü ıhlamur mevsimi çok kısa…

8. Uçurtma uçurun

bitmeden mutkala yapmanız gereken şeylerden bir tanesi uçurtma uçurtmak. Uçurtmanızın gökte süzülüşünü izlemek ne kadar da keyiflidir bir düşünsenize… 

9. Aeaenizi, babaaenizi ziyaret edin

Tatil günleri biraz da aeae ve babaae günü demek bizim için… Aeae ya da babaaeniz bir de yaşadığınız yerde uzaktaysa tatil onlarla kavuşmak için gün saymak demektir. 

10. Denize girin

Her yıl denize gitmenize rağmen bir türlü yüzmeyi öğrenemeyenlerden misiniz? Artık şeytanın bacağını kırıp yüzmeyi öğrenmenin vaktidir.

11. Piknik yapın

Piknik yapmayı sevmeyen yoktur herhalde. Mangal, ip atlama, hamak pikniğin olmazsa olmazları… Piknik yapmadan tatil bitmemeli…

12. Oyun oynayın

Tatilde bol bol oyun oynayın ama tabi oyun derken bilgisayar oyunlarını kastetmiyoruz.  Bilgisayara hayatımızı tümden çıkarmak değil ama kontrollü bir şekilde kullanmak çok daha faydalı. Bütün gün bilgisayar karşısında oturmak yerine arkadaşlarınızla birlikte oynayacağınız oyunlar eminiz çok daha eğlenceli olacak.

13. Bisiklet sürün

Biz küçükken bisiklet çocukluğumuzun ayrılmaz bir parçasıydı, bugünün çocukları için de öyle olduğunu düşünüyoruz. Bu yüzden bu yaz bisiklet sürmeyi ihmal etmeyin ama tabi trafiğe güvenli alanlarda…

14. Ae ve babanıza yardım edin

Okul larında ae ve babanıza yardım edecek vakti bulamıyorsunuz belki ama tatil size bu fırsatı sunuyor. Bozulan musluğu tamir eden babanıza ya da sofra kuran aenize yardım etmek hem ae ve babanızı mutlu edecek hem de sorumluluk bilincinizin gelişmesine yardımcı olacaktır.

15. Kitap okuyun

Kitap okumak bir boş faaliyeti değil, aksine ayırılması gereken önemli bir faaliyettir. Kitap okumak algınızı, farkındalığınızı arttıracak, hayata bakış açınızın değişmesine katkı sağlayacaktır. Bu neden yazın mutlaka kitap okumalı!

16. Tercih etmek istediğiniz okulları araştırın

kimileri için de bir sonraki yıl gideceği okulu seçme vakti.  Bu anlamda liseye girecek öğrencilere tavsiyemiz, tercih etmek istedikleri okulları önceden iyi araştırmaları yönünde olacak. Ayrıca yerleştirme ve kayıt takvimini de takip etmeyi unutmayın!

Çocukların yaz ni en verimli bir şekilde geçirebilmeleri ve yeni eğitim-öğretim hayatına sıkı bir hazırlık yapabilmeleri için kendilerine fırsat olarak tanınan tatil süresi içinde olabildiğince motive olmaları gerekmektedir. Bunu yapabilmek için de n dolu dolu geçirilmesi adına evebeynlerin, çocuklarının oyun oynamalarını ön planda tutmaları lazımdır. Çünkü oyuna yer verilmesi, çocukların gelişimine son derece olumlu yönde etki etmektedir.

Bu konuya ilişkin, DBE – Davranış Bilimleri Enstitüsü Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nden Uzman Klinik Psikolog Cemre Soysal, çocuklar için oyun oynamanın önemine değiniyor. Oyun oynamak çocuğun; sosyal, duygusal, fiziksel, bilişsel gibi her alanda gelişimini desteklemektedir.

YAZ TATİLİNİ DEĞERLENDİRMEK İÇİN NE YAPILMALI?

Çocukların oynadıkları oyunlar çeşitli kategorilere ayırılmış ve bu konuda yapılabilecek birçok farklı alternatif olsa da öncelik her için dışarıda oynanan oyuna verilmelidir. Bu sayede çocuğun, ev ortamından dışarıda bulunduğu yerde kendini ve gerçek hayatı tanımasına imkan sağlayacaktır. Dışarıda bulunduğu ortamda böylece yeni şeyler keşfedecek, devamlı öğrenecek ve bu da kendi kişisel gelişimi için son derece katkı elde edecektir.

Çocuk, hayatın ona sunduğu ortamda bulunarak her defasında bolca deneyim sahibi olacak, bu da onun bilgi birikimini artırarak hayal gücünün ve yaratıcılığının gelişimine olanak tanıyacaktır.

Çocuklar oyunlar sayesinde, sosyal hayatın içindeki kuralların ne olduğunu ve nasıl işlemesi gerektiğini öğrenecek, buna bağlı uyum mekanizması gelişerek ve sosyalleşerek topluma uygun bireyler olacaktır. Çocuk oynadığı oyunla birlikte tecrübe sahibi olarak bilir ki, oyun içerisindeki kurallara uyulmadığı takdirde grup tarafından dışlanacaktır. Bu nedenle çocuk öğrendiği bu tecrübe doğrultusunda kurallara uygun davranarak yetişecektir.

Elbette ki yaz nde oyunla birlikte çocuğun o eğitim-öğretim yılı boyunca öğrendiklerinin unutulmaması adına konu tekrarları gerçekleştirilmeli ve evebeynlerin çocuklarına bu konuda teşvik edici olmaları gerekmektedir. İşte bu nokta oyun, çocukların ders çalışmaları için teşvik edilmeleri konusunda verilecek bir ödül gibi olmaktadır.

döneminde çocukların ihtiyaçlarının giderilmesi gerektiğiyle birlikte, o sene içerisinde öğrenilen bilgileri korumak ve eksik olan bilgileri pekiştirmek adına konu tekrarlarına yer verilmelidir. Bu sayede çocuğun yeni eğitim-öğretim hayatına yavaş yavaş hazırlık yapmasına ve başlayacağı yeni dönemde zorluk çekmemesine imkan tanıyacaktır. 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.