Süper Kulüp | Müzik | Magazin | Mekan | Kadınca | Sağlık | Kültür Sanat | Son Dakika Haberler

Orkestranın en iyi şefleri Karşıyaka’da yetişiyor

Türkiye’de kadrolu sanatçılarla oda orkestrası kuran ilk yerel yönetim olan Karşıyaka Belediyesi, bu yıl ikinci kez Orkestra Şefliği ile Yaylı Çalgılar ve Oda Müziği Masterclass programlarını başlattı.

Orkestranın en iyi şefleri Karşıyaka’da yetişiyor
178
20 Ağustos 2017 - 13:30

Türkiye’de kadrolu sanatçılarla oda orkestrası kuran ilk yerel yönetim olan Karşıyaka Belediyesi, bu yıl ikinci kez Orkestra Şefliği ile Yaylı Çalgılar ve Oda Müziği Masterclass programlarını başlattı.

Karşıyaka Belediyesi, geçen yaz düzenlediği Orkestra Şefliği ile Yaylı Çalgılar ve Oda Müziği Masterclass eğitimlerini bu yıl ikinci kez gerçekleştiriyor. Klasik müziğin ustalarını, genç sanatçı adaylarıyla buluşturan hızlandırılmış eğitimler ‘Orkestra Şefliği Masterclass’ programı ile başladı. Dünyaca ünlü Orkestra Şefi Rengim Gökmen’in temel şeflik tekniklerini çalıştırdığı programa onlarca başvuru arasından 35 kişi seçildi. Hikmet Şimşek Sanat Merkezinde devam eden eğitimin, 23 Ağustos’ta adayların KODA ile vereceği konserle son bulacağı kaydedildi.

İkinci etapta ise ‘Yaylı Çalgılar ve Oda Müziği Masterclass’ programı gerçekleştirilecek. 24 Ağustos’ta başlayacak programda Royal College of Music’ten Prof. Ani Schnarch, Prof. Itzhak Rashkovsky ile Cihat Aşkın, Hakan Şensoy, Feza Gökmen ve Oğuzhan Kavruk gibi dünya çapındaki usta sanatçılar eğitim verecek. Biri Polonya’dan olmak üzere, toplam 42 katılımcıyla gerçekleşecek programa Hikmet Şimşek Sanat Merkezinin yanı sıra, Yamanlar Gençlik Merkezi de ev sahipliği yapacak. 29 Ağustos’ta tamamlanacak eğitim, yine katılımcıların final konseriyle taçlanacak.

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, eğitimlerle ilgili konuşarak, “Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Sanatsız kalan bir milletin, hayat damarlarından biri kopmuş demektir’ sözünü rehber edindik; her yerde, herkes için sanat dedik. Bu ülkeye, uluslararası organizasyonlarda adımızı başarıyla temsil eden bir Oda Orkestrası kazandırdık. Eğitim programlarımızla hizmet bayrağımızı daha da ileriye taşıdık. Türkiye’de ilk kez, bir belediye himayesinde ‘Masterclass’ programlarını gerçekleştiriyoruz. Dünya çapındaki usta sanatçıların, bilgi ve tecrübeleriyle genç yeteneklerin yolunu aydınlattığı bu proje sayesinde, klasik müziğe yeni yıldızlar kazandıracağız. Her alanda olduğu gibi sanatta da öncü ve örnek olmak için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.