Süper Kulüp | Müzik | Magazin | Mekanlar | Dedikodular | Cemiyet |

Rahim kanseri menopoz dönemini bekliyor

Acıbadem Eskişehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Hulusi Göktuğ Gürer, rahim kanserinin risk faktörleri ve tedavisi hakkında önemli bilgiler paylaştı.

Rahim kanseri menopoz dönemini bekliyor
198
20 Ağustos 2017 - 14:25

Acıbadem Eskişehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Hulusi Göktuğ Gürer, nin risk faktörleri ve tedavisi hakkında önemli bilgiler paylaştı.

Gelişmiş ülkelerde özellikle 1950’li yıllardan itibaren sıklığı artış gösteren sağlık sorunları arasında ilk sıralarda yer alıyor. 1970’li yıllardan sonra ise batı ülkelerindeki araştırmalar, genital sistem nin yaygın olarak görüldüğünü ortaya koyuyor. Kadın popülasyonunda, meme, kalın bağırsak ve akciğer kanserlerinden sonra en sık rastlanan ile her yıl ortalama 142 bin kişi daha karşılaşıyor. Yüksek görülme sıklığına rağmen nin hayati riski diğer kanser türlerine göre daha düşük oranlarda seyrediyor.

“Obezite sebep olabilir”

Rahim , iç zarından veya kas tabakasından kaynaklı iki gruba ayrılıyor. Sıklıkla iç zarından kaynaklı olarak görülen , yüzde 80 oranında sonrası dönemde görülüyor. Ortalama görülme yaşı 61 olan ne obezitenin de yol açabileceğini söyleyen Dr. Hulusi Göktuğ Gürer, diğer risk faktörlerinden bahsederek, “İleri yaş ve diyabet gibi metabolik nedenlerin yanı sıra; hayatı boyunca gebe kalmamak, meme hikâyesi, aile öyküsü, erken yaşta adet görme, geç a girme, hipertansiyon gibi durumlar nin başlıca risk faktörlerini oluşturuyor. Çoğu hormon bağımlıdır. Bu da kişinin hormon dengesinin kanser gelişiminde rol oynadığı anlamına gelir. Kadında 2 ana seks hormonu olan östrojen ve progesteron dan önce yumurtalıklarda üretilir. Bu hormonlar arasındaki dengeler her ay adet siklusu boyunca değişiklik gösterir. Bu değişikliklerde aylık adet periyodlarının oluşumunu sağlar. Endometrial kanser ile ilişkili en önemli risk faktörleri östrojen hormonuna çok fazla maruziyetle ilişkilidir. Hormonlar arasındaki dengenin östrojen lehine kayması gelişim riskini arttırır” açıklamalarında bulundu.

“Radyasyon tek başına bir risk faktörü değil”

Başta gelen risk faktörleri arasında radyasyon bulunmuyor. Ancak radyasyonun hemen hemen bütün dozları tümörlerin oluşmasına yol açabiliyor. Genellikle sık bölünen hücrelerden oluşan doku ve organlardabazı tip tümörler daha yaygın görüldüğünü söyleyen Dr. Gürer, bunlara örnek olarak tiroid, kan,akciğer ve kemik kanserlerini veriyor. Dr. Gürer, “Uterin sarkomlar de görülen diğer kanser tiplerine göre çok daha nadir oluşan fakat oldukça saldırgan seyirli, tedavi sonrası tekrarlamaların sık görüldüğü, öldürücülük oranı yüksek tümörlerdir. Tüm uterus kaynaklı malign tümörlerin yüzde 3-5‘ini uterin sarkomlar oluşturmaktadır. Fakat yine de kas tabakasından kaynaklanan kanser hastalarının yaklaşık yüzde 10’unda pelvikradyoterapi öyküsü bulunduğunun unutulmaması gerekiyor. Pelvikradyoterapi sonrası 10-20 yıl içinde sarkom gelişme olasılığı yaklaşık 6 kat artıyor” ifadelerini kullandı.

“Adet düzensizliğiyle sinyal veriyor”

Rahim , kadınların yüzde 90’ında yalnızca vajinal kanama ve adet düzensizliği ile kendini gösteriyor. Bazı hastalarda dışına yayılma belirtisi olan pelvik bası yada rahatsızlık hissi de görülebiliyor. Yüzde 5’inde ise hiçbir bulgu vermeyen nin tanısı için öncesi ve sonrasındaki tüm anormal kanamaların araştırılması gerekiyor. Rahim ni tanısını kesin olarak ortaya koyacakbir tarama yönteminin bulunmadığını söyleyen Dr. Gürer, “Pap-smear, ağzı kanserleri için tarama metodu olmasına karşın içinde ipuçları verebiliyor. Bunun yanı sıra transvajinal ultrasonografi de tanı konulmasında son derece yardımcı oluyor. Gerekli olgularda histeroskopi veya biyopsi alınması da tanı koymada oldukça başarılı metotlardır” diye belirtti.

“Genellikle kanser yayılmadan tanı konulabiliyor”

Tanı konulan süreçte kişilerin yüzde 75’inde kanser sınırlı kalmış ve henüz yayılım göstermemiş oluyor. Hayati risk oranı da yüzde 25 civarında seyrediyor. Dr. Gürer, nin tedavisinde izlenen yolu şu şekilde anlattı:

“Rahim hangi evrede olursa olsun öncelikle cerrahi tedavi uygulanarak tümör temizleniyor veya mümkün olduğu kadar küçültülüyor. Cerrahi tedavinin ardından gerekli görüldüğü takdirde radyoterapi, kemoterapi veya hormon tedavisi uygulanıyor.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.