Süper Kulüp | Müzik | Magazin | Mekanlar | Dedikodular | Cemiyet |

Rusya, Türkiye’ye ‘Ka-32’ helikopteri ihraç edecek

Devlete bağlı Rusya Helikopterleri, Ka-32 tipi çok amaçlı helikopterlerinin Türkiye’ye ilk kez ihraç edileceğini açıkladı.

Rusya, Türkiye’ye ‘Ka-32’ helikopteri ihraç edecek
194
18 Ağustos 2017 - 23:05

Şirketten yapılan açıklamada, “Sekiz Ka-32 tipi n yurtdışına sevkiyatı konusunda yeni sözleşmeler imzalandı. Bu sözleşmeler çerçevesinde ve Tayland’a ilk kez Ka-32 helikopterleri sevk edilecek” dendi. 

Şirketin açıklamasında sözleşmelerle ilgili daha fazla detay verilmedi.

İSTİHBARAT OPERASYONLARINDA KULLANILIYOR

Ka-32’ler arama-kurtarma, yüksek irtifalı montaj işleri, yangın söndürme, yük taşıma, hasta taşıma, devriye ve istihbarat operasyonlarına destek amacıyla kullanılıyor.

YANGIN SÖNDÜRME FAALİYETLERİNDE YOĞUN OLARAK KULLANILIYOR

Rus Kamov şirketinin tasarımı olan Ka-32’leri iki pilot, bir uçuş mühendisi olmak üzere üç mürettebat uçuruyor. Toplam 4 ton su kapasitesine sahip Ka-32, taşıdığı ‘bambi’ adı verilen sepetle suyu alarak yangın söndürüyor. Maksimum kalkış ağırlığı 12 ton olan helikopter, saatte 270 kilometre hıza çıkabiliyor. Menzili ise 980 kilometre.

5 bin metre irtifaya kadar çıkabilen Ka-32’ler, aralarında ’nin olduğu birçok ülkede yangın söndürme operasyonlarında kullanılıyor. Ka-32 helikopterleri ayrıca dağlık ve ormanlık alanlarda da faaliyet gösterebiliyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.