Süper Kulüp | Müzik | Magazin | Mekan | Kadınca | Sağlık | Kültür Sanat | Son Dakika Haberler

Sancar’ın madalyaları bit pazarından çıktı

Kıbrıs Harekâtı’nı yürüten Türkiye’nin 16. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Semih Sancar’a ait madalya, plaket ve rozetler Ankara’daki bir bit pazarında bulundu

Sancar’ın madalyaları bit pazarından çıktı
212
19 Ağustos 2017 - 1:23

‘Kıbrıs Kahramanı’ olarak tarihe geçen Türkiye’nin 16. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Semih Sancar’a ait bazı özel eşyalar, Ankara İskitler’de haftada bir kez kurulan bit pazarında fark edildi. Sancar’a 1978’de NATO tarafından verilen plaket ile Güney Kore Savunma Bakanı Yu Jae Hung ve Japonya Meşru Müdafaa Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Hiroichi Samejima tarafından takdim edilen madalyonların da aralarında yer aldığı 30 parça eşyayı, koleksiyoner Necati Doğan satın aldı. Yaklaşık 45 yıllık mazisi bulunan eşyalar içinde Sancar’ın Osmanlıca yazdığı not defteri, üniformasında yer alan şerit rozetler ve bröveler ile Sancar’a Çukurova Üniversitesi tarafından takdim edilen, ‘Onur Belgesi’ de bulunuyor. Yakın tarihe ait belge niteliğine sahip eşyaların uygun olmayan koşullarda tutulmaları sebebiyle bakımsızlıkları da dikkati çekiyor.

Başka eşyalar da var

Koleksiyoner Doğan, Sancar’ın özel eşyalarının çöpe atıldığını ya da eskicilere satıldığını söyledi. Bir satıcının, Sancar’a ait olduğunu fark ederek eşyaları bit pazarından topladığını anlatan Doğan şöyle konuştu: “Öğrendiğim kadarıyla Sancar’a ait eşyalar hâlâ bit pazarlarında satılıyor. Bunların bir kısmının Sancar’a ait olduğu ise bilinmiyor. Bir koleksiyoner arkadaşım geçen hafta Sancar’a ait fotoğraf albümünü pazarda görmüş. Sancar’a ait başka eşyalar bit pazarında çıkarsa şaşırmamak gerekir. Kıbrıs Barış Harekâtının ardından dönemin hükümeti tarafından mareşal unvanına layık görülen ama bu unvanı kabul etmeyen Sancar gibi bir kahramanın eşyalarının bit pazarına düşmesi üzüntü verici.”

Sancar kimdir?

Erzurum’da 1911’de dünyaya gelen Sancar, 1932’de Kara Harp Okulu’ndan, 1934’te Topçu Okulu’ndan mezun oldu. Sancar, 1939’a kadar batarya takım komutanlığı yaptı. Harp Akademisi’ni 1942’de kurmay subay olarak bitiren Sancar, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde çeşitli kademelerde görev yaptı. Korgeneral rütbesi ile Kara Kuvvetleri Eğitim Kolordusu ve 9’uncu Kolordu Komutanlığı görevlerinin ardından 1969’da orgeneralliğe terfi eden Sancar, Jandarma Genel Komutanlığı, 2’nci Ordu Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevlerini yürüttü. Sancar, 1973’te Türkiye’nin 16. Genelkurmay Başkanı oldu. Sancar görev süresinde, Kıbrıs Barış Harekâtı’nı yönetti. Genelkurmay Başkanı olarak 1978’de emekliye ayrılan Sancar, 8 Aralık 1984’te vefat etti. 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.