Süper Kulüp | Müzik | Magazin | Mekan | Kadınca | Sağlık | Kültür Sanat | Son Dakika Haberler

Şok iddia: DAEŞ’in sıradaki hedefi o Avrupa ülkesi

Son olarak İspanya, Finlandiya ve Rusya’da eylemler düzenleyen terör örgütü DAEŞ’in bundan sonraki hedefinin İtalya olduğu öne sürüldü.

Şok iddia: DAEŞ’in sıradaki hedefi o Avrupa ülkesi
204
20 Ağustos 2017 - 11:29

İtalya’da gündemin ilk sıralarına oturan bu iddia, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli bağımsız Site Intel Group adlı teknik analiz kuruluşundan geldi.
 
Cihat yanlısı örgütlerin internetteki faaliyetlerini izleyen kuruluşun aktardığı bilgiye göre, DAEŞ üyeleri Telegram isimli uçtan uca kodlama yapan ve ayarlandığında bir süre sonra mesajı kendiliğinden imha eden uygulama ile yaptıkları yazışmalarda, bir sonraki saldırı hedefinin İtalya olduğunu belirtti.
 
DAEŞ, propaganda araçlarıyla 2015 ve 2016 yıllarında da İtalyayı açıkça tehdit etmişti.
 
Ülke basını hükümetin, saldırı riskine karşı zaten daha önce alınmış olan tedbirlere yenilerinin eklenmesine gerek olup olmadığı konusunda çalışmakta olduğunu yazdı.
 
ARAÇLI SALDIRI RİSKİNE KARŞI BETON BARİYELER
 
Bu arada, Barselonadaki kamyonetli saldırının ardından İtalyanın başkenti Roma ile Milano kentlerinde de güvenlik önlemleri artırıldı.
 
Aralık ayında Berlindeki Noel pazarına bir TIRla düzenlenen saldırının ardından, başta kentin merkezindeki Duomo Meydanı olmak üzere,   Milanoda kritik noktalara beton bariyerler yerleştirilmişti.
 
Barselonada 13 kişinin öldüğü saldırının ertesi günü de, araçlı saldırı riskine karşı Milanonun merkezine 12 beton bariyer daha konuldu.
 
Ülkenin en çok turist çeken kentleri arasında yer alan Milanodaki ünlü Vittorio Emanuele II Galerisinin girişlerine de bu bariyerlerden konulması kimilerinin tepkisine yol açtı.       
 
Bir sosyal medya kullanıcısı, Başbakan Paolo Gentiloninin terör saldırısı riskine karşı duvar ve korku politikası yürütmeyeceklerine ilişkin açıklamasına atıf yaparak, Milanodaki galeri böyle güzel mi? Duvarlara hayır  de ya sonra etrafına bariyerler konsun, bir diğeri de, Yakında evimizin içine de bu bariyerlerden koyacaklar diye yazdı.  
 
BARSELONADA 2 İTALYAN YAŞAMINI YİTİRDİ
 
İtalyan basınının aktardığına göre, önceki gün Barselonada düzenlenen saldırıda ölenler arasında iki İtalyan da bulunuyor.
 
Bunların, İspanyaya nişanlısıyla tatile giden 25 yaşındaki mühendis Luca Russo ile 2 küçük çocuğu ve eşi ile yine buraya tatile giden, Toms Hardware şirketinin İtalya bürosunda satış müdürü olarak görev yapan 35 yaşındaki Bruno Gulotta olduğu belirtildi. 
 
Luca Russonun nişanlısının, Bruno Gulottanın da ailesinin gözleri önünde yaşamını yitirdiği bildirildi.
 
3 DAEŞ YANLISI SINIR DIŞI EDİLDİ
 
Öte yandan, DAEŞ yanlısı oldukları tespit edilen ve bir süredir bu ülkede tutuklu bulunan terör şüphelisi 2 Faslı ve 1 Suriyeli cumartesi günü İtalyadan sınır dışı edildi.
 
Böylece bunlarla birlikte bu yıl 70, 2015 yılından bu yana da 202 kişi aynı suçlamayla ülkeden sınır dışı edilmiş oldu. 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.