Süper Kulüp | Müzik | Magazin | Mekanlar | Dedikodular | Cemiyet |

Son dakika: Operasyon başladı! Küçük Abra geri alındı

Irak güçleri bu sabah Telafer’i terör örgütü IŞİD’ten kurtarma operasyonunun başladığını açıkladı. Operasyonda kısa sürede ilerleme kaydedildi ve Küçük Abra bölgesi IŞİD’ten geri alındı.

Son dakika: Operasyon başladı! Küçük Abra geri alındı
227
20 Ağustos 2017 - 15:42

Irak güçleri, sabah başlatılan Telafer’i terör örgütü  IŞİD’ten kurtarma unda ilerleme kaydettiklerini açıkladı. 

Operasyona batı cephesinden katılan Irak federal polis güçlerinden  yapılan yazılı açıklamada, “Polis güçleri, Irak savaş uçaklarının desteğiyle  Telafer’in batı yakasında ‘Küçük Abra Bölgesi’ni’ geri aldı.” ifadeleri  kullanıldı.

Açıklamada, güvenlik güçlerinin batı cephesinden El-Asad, Zuhra ve  Vahde bölgelerine doğru ilerlediği kaydedildi.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, bu sabah Telafer’i IŞİD’ten kurtarma  unun başladığını belirterek, militanların teslim olma veya öldürülmeleri  dışında başka seçeneklerinin olmadığını bildirmişti.

Operasyona, Irak ordusu, federal polis güçleri, İran destekli ve  mehzepçi yaklaşımıyla bilinen Haşdi Şabi milisleri katılırken, Irak ve  ABD  öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçlerine ait savaş uçakları da havadan  destek veriyor.

Irak ordu yetkilileri, Telafer kent merkezinde yaklaşık 2 bin IŞİD militanı bulunduğunu, 10 bine yakın sivilin ise bölgede mahsur kaldığını ifade  ediyor.

Musul kent merkezinin 63 kilometre batısında yer alan, Türkmenlerin  çoğunlukta yaşadığı Telafer, 16 Haziran 2014’ten bu yana terör örgütü IŞİD’in  elinde bulunuyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.