Süper Kulüp | Müzik | Magazin | Mekanlar | Dedikodular | Cemiyet |

Sürücünün cebini en çok emniyet kemeri yaktı

Türkiye’de sürücüler, bu yılın Ocak-Temmuz döneminde trafikte en çok emniyet kemeri kullanımına ilişkin kuralı  ihlal etti.

Sürücünün cebini en çok emniyet kemeri yaktı
190
02 Kasım 2018 - 9:08

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi  Gürer’in 2018 yılındaki trafik kuralı ihlalleri ve para cezalarına ilişkin yazılı  soru önergesini yanıtladı.

Yanıtta, 2018 yılı içinde birden fazla trafik kuralı ihlalinde bulunan  kişi sayısının 1 milyon 671 bin 652, en çok ihlal edilen trafik kuralının ise  “emniyet kemeri bulundurulması zorunlu araçlarda emniyet kemeri bulundurmamak  veya kullanmamak” olduğu belirtildi.

Kuralı birden çok ihlal edenlerin 76 bin 574’ünün kadın, 1 milyon 595  bin 78’inin erkek, kuralı bir kez ihlal edenlerin ise 76 bin 673’ü kadın, 1  milyon 595 bin 792’sinin erkek olduğu bilgisine yer verilen yanıtta, şunlar  kaydedildi:

“Trafik yoğunluğunun en çok yaşandığı dönemlerde trafik güvenliği ve  kuralları konusunda 2018’in ilk 7 aylık döneminde 78 milyon 200 bin özel hat  kullanıcısına SMS gönderilmiş, Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri  Başkanlığınca kaza riski bulunan araç sürücülerine yönelik ‘Güvenli Sürüş  Kuralları Eğitimi” adı altında projeli eğitim çalışması yapılmıştır. Trafik  Hizmetleri Başkanlığı koordinesinde illerimizin trafik birimlerinde 350 bin 383  sürücü ile 618 bin 537 yayaya trafik güvenliği eğitimleri verilmiştir.”

Yanıtta ayrıca Trafik Kazalarını Önleme Planı kapsamında araç  sürücülerini bilgilendirmek amacıyla “Yaşam İçin Kısa Bir Mola” sloganıyla “Yaşam  Tüneli” adı altında 32 ilde seyyar kapalı eğitim alanları oluşturulduğu da  bildirildi.

“Kapsamlı eğitim programıyla aşılabilir”

CHP’li Gürer, yanıta ilişkin AA muhabirine yaptığı değerlendirmede,  Türkiye’de trafik sorunlarının aşılmasının, ilkokuldan başlayarak sorunun  kapsamlı bir eğitim programıyla ele alınması ile mümkün olabileceğini bildirdi.

Kuralsızlığın çok yönlü nedenleri bulunduğunu ancak bunların başında  eğitimin geldiğine işaret eden Gürer, “Ceza artıyor ama sonuç değişmiyor.  Kazalarda canlar gidiyor. Gerekçesi ne olursa olsun trafik kuralına uyma  becerisini her sürücü göstermeli. Verilen cezalar ile sonuç alınması mümkün  değil, bu zamana kadar bu yöntem çok denendi ama sonuç hüsran. Okullarda trafik  ders saatlerinin artırılması için kanun teklifi de verdim. Bu konuyu defalarca  gündeme getirdim. Bu sorunu eğitimle çözmek tek çare.” diye konuştu.

Öte yandan, “Emniyet kemeri bulundurulması zorunlu araçlarda emniyet  kemeri bulundurmamak veya kullanmamak” kuralını ihlal eden sürücülere bu yıl için  108 TL para cezası uygulanıyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.