SON DAKİKA

TEBEŞİR İZİ

Fulya Özcan 16 Yıl Sonra Tebeşir İzi Oyunuyla Sahnede!

Bu haber 16 Kasım 2018 - 0:29 'de eklendi ve 359 kez görüntülendi.

 Türk tiyatrosunun en önemli isimlerinden biri olan Gazanfer Özcan’ın kızı Fulya Özcan yıllardır tiyatro sahnesine küsmüştü. Çok sevdiği ve güvendiği genç bir tiyatrocu olan Ayşegül Yalçıner’in oyunculuğuna ve yazar _ yönetmen Ali Yalçıner’in projesine inandığı için 16 yıl sonra sahneye çıkmayı kabul etti.

Tebeşir İzi isimli oyunun ilk gününde çok sevdiği dostları ve Fulya Özcan’ın oğlu Tarık Ündüz oyuncuları yalnız bırakmadı. Melike Demirağ, Aysun Kocatepe, Deniz Gökçer, Şaylan Akbaşoğlu Akmen, Ali Kocatepe, Celal Belgil, Müzeyyen Yeşilyurt Uludağ, Engin Uludağ gibi birçok isim ilk oyunda sanatçıların yanındaydı.

Kadıköy Halk Tiyatrosu’nun geçtiğimiz sezon çok ses getiren Mor isimli oyunundan sonra hazırladığı Tebeşir İzi isimli oyun; Nazi Almanya’sında Yahudi bir ailenin yaşadıklarını anlatan, anne ve kızın hikâyesi. 16 yıl sonra Fulya Özcan’ı tiyatro sahnesinde izlemek seyircileri çok mutlu etti. Oyun başladığı anda oyuncular alkış yağmuruna tutuldu. Oyunda canlı performanslarıyla dans edip, şarkı söyleyen oyuncular ve anne kızın samimi ilişkisi seyirciyi adeta büyüledi. Sahneler yer yer ara alkışlarla, yer yer kahkahalarla kesildi. Oyun sonunda da oyunculara, halkın ilgisi devam etti.

Oyun Hakkında:

Bertolt Brecht’in bir şiirinden esinlenerek  Ali Yalçıner’in kaleme aldığı müzikal oyun; halk tarafından benimsenerek sıradanlaşan faşizmin aile ve toplum üzerindeki yıkıcı etkisini 1930’ların Nazi Almanyası’nda vurucu bir anne kız hikayesi üzerinden anlatıyor. Brecht’in başka şiirlerinin de bestelenerek kullanıldığı oyunda, oyunculara şarkı ve danslarıyla koro eşlik ediyor. Sanatsal estetiğin ön planda tutulduğu oyunda,  anne rolünü 16 yıl sonra Tebeşir İzi için  sahnelere dönen, Türk Tiyatrosu’nun duayenlerinden Gazanfer Özcan’ın kızı Fulya Özcan üstlenirken, kız rolünde Ayşegül Yalçıner’i izliyoruz.

Oyunun müzikleri Devlet Opera Bale sanatçısı ve besteci Ahmet Baykara, koreografisi ödüllü koreograf Senem Oluz tarafından yapılıyor.

Oyunun biletleri biletix ve tiyatro gişelerinden temin edilebilir.

Oynayanlar: Fulya Özcan, Ayşegül Yalçıner

Koro: Mustafa Kemal Bayrak, Senem Alışkın, Onur Gürsoy, Ezgi Burgutoğlu

Yazan – Yöneten: Ali Yalçıner

Yönetmen Yardımcısı : Eda Özdemir

Dramaturg: Ragıp Ertuğrul

Müzik: Ahmet Baykara

Koreograf: Senem Oluz

Seslendirme: Aykut Taşkın

Oyunun Gelecek Programı:

21 Kasım 2018 Çarşamba 20:30 Kozyatağı Kültür Merkezi

30 Kasım 2018 Cuma 20:30 Caddebostan Kültür Merkezi

07 Aralık 2018 Cuma 20:30 Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi

21 Aralık 2018 Cuma 20:30 Kadıköy Halk Eğitim Merkezi