Süper Kulüp | Müzik | Magazin | Mekanlar | Dedikodular | Cemiyet |

Türk bilim adamı aldığı ödülü Eren’e ithaf edecek

Türk bilim adamı ABD’den aldığı ödülü Eren’e ithaf edeceğini açıkladı Japonya’dan cevap gecikmedi.

Türk bilim adamı aldığı ödülü Eren’e ithaf edecek
207
20 Ağustos 2017 - 13:59

Kök hücre ve hücresel tedavi alanında çalışmalarıyla tanınan Hematoloji Bilim Dalı Uzmanı Prof. Dr. Ercüment Ovalı ve ekibinin kan ve kök hücreden ürettikleri “yapay deri”, diğer adıyla “dermoplastik” çalışması ABD Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Derneği’nin “En İyi Deneysel Araştırma Ödülü”nün sahibi oldu.

Yapay deri, her yıl yanık nedeniyle tedavi gören 1 milyon hastaya umut olabilecek. Ovalı, “Ülkemiz adına gurur verici olan bu ürünü kısa sürede hastaların hizmetine sunmayı hedefliyoruz” diyor.

Ovalı ve beraberindeki adamları 8 Ekim’de Orlando’da düzenlenecek törenle ödüllerini alacak.

Medimagazin’de yer alan habere göre; Prof. Dr. Ovalı, soyal medya hesaplarında Eren Bülbül’e edeceğini açıklayarak, sözlerine şöyle devam etti:

İŞTE PROF.DR. OVALI’NIN O PAYLAŞIMI

“Dostlar,

Ülkemizin bu sene sanırım tıp alanındaki en büyük ödüllerinden birini kan ve kök hücreden ürettiğimiz yapay deri “Dermoplastik” ile ABD yapılan bir eleme sonrası almayı başardık. Milyon dolarlık bütçesi olan yüzlerce çalışmayı geride bırakarak, açık ara ile (editörün deyimi ile “clearly best paper”) Plastik ve Rekonstrüktif cerrahi alanında yılın Experimental-araştırma nü aldık. Dermoplastiği ilk Trabzon’da geliştirmeye başlamıştım. 
Bir gün belki traji komik öyküsünü de anlatırım…
Ama bu 8 Ekim’de Orlando’da alırken o kahraman çocuğa…
EREN BÜLBÜL’e İthaf edeceğim.
Bu ürünü kısa sürede Dermo adıyla hastaların hizmetine sunmak şimdi bir diğer hayalim.”

JAPONYA’DAN ÇOK ANLAMLI EREN YANITI

Prof. Dr. Ovalı, yine sosyal medya hesaplarında Eren Bülbül adına Tokyo’daki ameliyatların ücretsiz yapılacağını da duyurdu:

“Dostlar Tokyo Üniversitesi’nden 3 gün önce gerçekleşen “Eren Bülbül” adına yapılan bir olayı sizinle paylaşmak istiyorum.

İnsanlığın ülkesi yoktur: 15 Ağustos ilk saatlerinde ABD’de önemli bir kazandığımızı ve bunu Eren Bülbül’e adayacağımı açıkladıktan sonra Japonya’dan bir mesaj aldım. Mesajı yazan Prof Dr. Kemal Yıldız’dı. Japonya’da beyin cerrrahisi üzerine çalışmalar yapmak üzere Tokyo Üniversitesi’nde bulunuyordu.

Mesajda şöyle yazıyordu:

“Sayın hocam nız ve Eren Bülbül’e adadığınızı Japoya’daki beyin cerrahisi ekibine anlattım. Hemen ödül konusu makaleyi incelediler ve çok beğendiler. Sonra Eren Bülbül’ü ve başına gelenleri araştırdılar. Sizi tebrik ediyorlar. Ama daha önemlisi Tokyo Üniversitesi beyin cerrrahisi ana dalı bugün yapılacak tüm ameliyatları Eren Bülbül adına ücretsiz yapmaya karar verdi.”

16 Ağustos günü Tokyo Üniversitesi beyin cerrahi ana dalı tüm ameliyatları ücretsiz yaptı ve Eren’e adadı.

İyi ki varsın Prof. Dr.Kemal Yıldız.
İyi ki varsınız Japon dostlarımız.

Sevgi ile kalın…”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.