Süper Kulüp | Müzik | Magazin | Mekanlar | YUSUF GÜR

Türkiye’den Romanya’ya 33 milyon euroluk tramvay ihracatı

Bozankaya AŞ, Romanya’da 33 milyon euro değerinde 16 araçlık tramvay ihalesini kazandı. Şirket ilk teslimatını 18 ay içinde yapacak.

Türkiye’den Romanya’ya 33 milyon euroluk tramvay ihracatı
73
28 Temmuz 2019 - 17:28

Elektrikli ticari araçlar ve raylı sistem araçları tasarlayan ve üreten Bozankaya AŞ, Romanya’nın Timişoara kentinde açılan 33 milyon euro değerindeki 16 araçlık tramvay ihalesini kazandı. İhale kapsamında, Bozankaya ile Timişoara Belediyesi arasında sözleşme imzalandı. İlk teslimatlar 18 ay içinde başlayacak ve sözleşme süresi 48 ayda tamamlanacak. Bozankaya’nın bu kapsamda üreteceği tramvaylar 30 metre uzunluğunda, 5 modüllü ve 170 yolcu kapasiteli olurken, alçak tabanlı tasarım sayesinde yolcu iniş-binişlerinde kolaylık sağlanacak. 

BATARYA GÜCÜYLE ÇALIŞAN İLK KENT OLACAK

Bozankaya AŞ kurucusu Murat Bozankaya, yeni bir pazara adım atarak uluslararası varlıklarını büyütmenin gururunu yaşadıklarını söyledi. 

Çevreye zarar vermeyen, enerji tasarrufu sağlayan, gürültüsüz çalışan ürünleriyle dünyada tercih edilen bir marka olmaktan duydukları memnuniyeti dile getiren Bozankaya, Timişoara’nın Romanya’da batarya gücüyle çalışabilen tramvaylara sahip ilk kent olacağına dikkati çekti.

TÜRKİYE’NİN İLK RAYLI SİSTEM ARACI İHRACATINI DA GERÇEKLEŞTİRMİŞTİ

Bozankaya, inovatif ve çevreci ulaşım sistemleri ürettiklerine işaret ederek, “Firmamızın DNA’sında Ar-Ge var. Türkiye’nin ilk yerli tasarım metro trenlerini de geliştirmekteyiz.” ifadesini kullandı. Bozankaya AŞ, daha önce Siemens Mobility ile kurduğu konsorsiyumla Bangkok’ta bir metro ihalesi kazanmış ve Türkiye’nin ilk raylı sistem aracı ihracatını da gerçekleştirmişti.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.