SON DAKİKA

BİLAL SONSES ISPARTA’YI SALLADI

MAGAZİN, MEKAN, MÜZİK

Uzmanlar uyarıyor: Bu hastalık şakaya gelmez

Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği (TİHUD) Yönetim  Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal, gribin ciddi bir solunum yolu enfeksiyonu  olduğunu belirterek,

Bu haber 13 Ekim 2018 - 17:48 'de eklendi ve 51 kez görüntülendi.

TİHUD tarafından, bu yıl 20’ncisi düzenlenen “Ulusal İç Hastalıkları  Kongresi” Antalya Belek’te, 3 bin bilim insanının katılımıyla başladı.

Kongrede, iç hastalıkları kliniklerindeki önemli ve ilgi çeken  konuların yanı sıra kronik hastalıklara yaklaşım ile tıptaki yeni gelişmeler  değerlendirildi. Derneğin Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Kerim Güler, kongre  hakkında bilgi verdi.

Kongre kapsamında düzenlenen basın toplantısında konuşan Prof. Dr.  Ünal, son günlerde yine medyada çeşitli kişilerin gerek grip hastalığının önemini  azaltma, gerekse de aşılarla ilgili yanlış ve yanıltıcı bilgiler vererek, halkı  yanlış yönlendirdiğini dile getirdi.

“Grip ciddi bir solunum yolu enfeksiyonudur, özellikle yaşlılarda ve  altta yatan kronik hastalığı olanlarda ölümcül sonuçlar doğurabilir. Bu kişiler  gribe karşı mutlaka aşı olmalıdır. Grip, soğuk algınlığı değildir, şakaya  gelmez.” diyen Ünal, dünyada her yıl yaklaşık 1,5 milyar kişinin grip hastalığına  yakalandığını dile getirdi.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre bu kişilerin 2-3 milyonunun hastaneye  yatacak kadar ağır grip geçirdiğini, 250 bin, 500 bin kişinin grip nedeniyle  yaşamını yitirdiğini vurgulayan Ünal, ölümlerin çoğunun genellikle 65 yaş üzeri  bireylerde ve alta yatan kronik hastalığı olanlarda gözlendiğini bildirdi.

GRİP, NEZLE VE SOĞUK ALGINLIĞIYLA KARIŞTIRABİLİYOR

Gribin, nezle ve soğuk algınlığıyla karıştırılabildiğine değinen Ünal,  şunları kaydetti:

“Bazı benzer belirtiler gösterir ancak grip sadece üst değil alt  solunum yollarına da iner. Grip nezleye kıyasla çok ağır seyreden, ayakta  atlatılması zor, zatürre, bakteriyel hastalıklar gibi çok ciddi hastalıklara  neden olabilen, hatta altta yatan kronik hastalığı olanlarda ve yaşlılarda  hastaneye yatış ve ölüme sebebiyet verebilen bir hastalıktır. Grip kaynaklı  ölümlerin çoğu, altta yatan KOAH, diyabet, kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği  gibi kronik hastalıkların tetiklenmesi sonucu gerçekleşir. Hapşırık, burun  akıntısı, üst solunum yollarında enfeksiyon bulguları, halsizlik, bitkinlik,  şiddetli kas ağrısı, yüksek ateş, baş ağrısı gibi belirtileri olan grip, soğuk  algınlığı değildir, şakaya gelmez.”

Ünal, grip olmamak için sağlıklı yaşam kurallarına uymak, sağlıklı  beslenmek, spor yapmak, depresyondan uzak durmak, sosyalleşmeyi korumak, kan  şekerini kolesterolü tansiyonunu bilmek, bunlarda problem varsa müdahale  edilmesini sağlamak gerektiğini anlattı.

Derneğin yönetim kurulu üyesi ve kongre genel sekreteri Prof. Dr.  Tufan Tükek de diyabetin tüm dünyanın en önemli sağlık sorunlarından biri  olduğunu söyledi.

Türkiye’de de diyabetin sıklıkla görüldüğünü aktaran Tükek, “Ülkemizde  14 milyon diyabetli hasta olduğu tahmin edilmektedir. Yol açtığı kardiyovasküler,  böbrek yetersizliği, körlük, bacak kesilmesi, beyin damar hastalıkları başta  olmak üzere birçok hastalığa neden olmaktadır.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.