Süper Kulüp | Müzik | Magazin | Mekan | Kadınca | Sağlık | Kültür Sanat | Son Dakika Haberler

Yapay zekayla bir hastanın ne zaman öleceği tahmin edilebiliyor

Adelaide Üniversitesindeki bilim insanlarının yeni araştırmasına göre yapay zeka sistemi ve geliştirilen algoritmayla bir hastanın yakın zamanda ölüp ölmeyeceğinizi tahmin edilebiliyor.

Yapay zekayla bir hastanın ne zaman öleceği tahmin edilebiliyor
200
20 Ağustos 2017 - 13:12

Adelaide Üniversitesi’nden bilim insanları, 60 yaşın altındaki 48 hastanın göğüslerinin tıbbi görüntülemesini analiz etmek için yapay zeka teknolojisi kullandı. Geliştirilen sistem, inceledikleri hastaların önümüzdeki 5 yıl içinde ölüp ölmeyeceğini yüzde 69 doğruluk oranıyla tahmin etmeyi başardı. Söz konusu tahminlerin insan doktorların tahminleriyle büyük benzerlikler gösterdiği kaydedildi.

Araştırmacılar bilgisayarlı tomografi taramalarında bilgisayarların ne gördüğünden tam olarak emin olmamalarına rağmen, yapay zekanın büyük miktarda veriyi analiz ederek doktorların yapamayacakları şekil ve anormallikleri saptayabileceğini düşünüyor. Geliştirilen yapay zeka, sistem doku ve organlar arasında hava kalması, kalpte büyüme, kan pıhtılaşması gibi damar bozuklukları ve benzeri organ değişimlerini inceleyebiliyor. 

Avustralya’daki Adelaide Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu’ndan bir radyolog olan araştırmanın yazarı Dr. Luke Oakden-Rayner, “Biyolojik yaşın doğru bir şekilde değerlendirilmesi ve hastanın ömrünün tahmini şimdiye kadar doktorların vücudun içine bakamaması ve her bir organın sağlığını ölçmemesi nedeniyle sınırlı kaldı. Araştırmamız, bilgisayar sistemlerinin görüntüleri nasıl anlayacağını ve analiz edebileceğini öğrenebilen bir teknik olan derin öğrenmenin (deep learning) kullanımını araştırdı.” dedi. 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.